Pazartesi - Cumartesi 09:00-23:00İletişim: 0212 507 5555GSM: 0533 741 4241info@meltemdis.com


DİŞ TELİ TEDAVİSİ


Diş teli; dişlerdeki diziliş bozuklukların giderilmesi amacıyla kullanılan aparatlara verilen isimdir. Başarı oranı çok yüksek bir tedavi yöntemidir. Arzu ettiğiniz diş yapısına ve gülümsemeye kavuşmanızı sağlayan bir tedavi yöntemidir. Teşhis koyulduktan sonra dişleriniz için bilgisayar ortamında sanal tedavi planı hazırlanmaktadır. Bilgisayar ortamında tedavinin baştan sona kadar nasıl bir ilerleme gösterdiğini ve sonuçta nasıl bir şekil alacağını görebilirsiniz.


diş teli tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Diş teli kullandığınız zaman diş ve diş etlerinin nasıl görüneceğini ve dişinizin üzerinde iken tedavi sürecinin nasıl yapılacağı hakkında fikir sahibi olunur. Braketler metal olmakla birlikte, kişinin isteğine göre de braketler kullanılabilir.

Diş teli tedavisi ile gülümsemeniz, diş yapınız ve diş sağlığınız büyük ölçüde değişir. Çapraşık dişler sağlığınızı da etkilemektedir. Sağlıksız diş etleri tedavi edilmezse sağlam dişlerinizi de zamanla kaybedebilirsiniz. Çapraşık dişler ağız fonksiyonlarınızı bozar, dişlerinizin ve çenelerin adapte olmamasına da neden olur. Erken tedavi ile bu tip problemleri ortadan kaldırarak gelecekte oluşabilecek çiğneme , konuşma gibi fonksiyonel bozukluklar ortadan kalkar.

Diş teli Fiyatları

Diş teli fiyatları belirlenirken; Total tedavi süresi, dişlerdeki çapraşıklığın miktarı, Kullanılan malzemenin türü ve kalitesi, Hasta yaşı, Tedaviyi yapacak olan Hekime göre faktörler baz alınmaktadır. 2018 Fiyat bilgisi için iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Ortodonti tedavisi Ne kadar Sürer?

Ortalama bir sabit tedavi 1.5-2 sene sürer. Tedavi yöntemine ve hastaya göre faktörler süreyi uzatabilir. Tedavi süresi vakanın durumuna göre farklılık gösterir. Hastanın  iskeletsel bozukluğunun olması halinde tedavi 2-2,5 sene sürebilir. Yetişkin kişilerde olan diş hareketleri çocuklara göre daha yavaş olur.

Diş teli çürüğe neden olur mu? : Kişinin ağız ve diş bakımıyla doğru orantılıdır. Bakterilerin, yiyeceklerin birikme yerleri ağız olduğu için tellerin çok iyi temizlenmesi gerekmektedir. Temizlemede gerekli hassasiyet gösterilmezse, besin artıklarının biriktiği yerlerde diş çürükleri oluşacaktır.  Diş tellerinin ağızda mekanik ve kimyasal olarak diş çürüklerine neden olmaz

Diş teli takanlar nelere dikkat etmeli?

Yapışkan özelliği olan besinler tellere yapıştığı için braketler kopabilir. Bu tip yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sert meyve ve yiyecek yenmemelidir. Tüketilecek besinler mümkün olduğu kadar küçük dilimler haline getirilerek yenmelidir. Bunun dışında asit içeren içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir

  • Seramik diş teli :Bunlar yüksek kalitededir. Plastik yapıdadır dişlere bir zararı yoktur,  maliyeti daha yüksektir. Seramik braketler yarısaydam malzemelerden yapılır. Kozmetik görünüşünden dolayı yetişkin hastalar tarafından tercih edilmektedir. Hastaya çok yakın durulmadıkça dişler üzerinde görülmesi zordur. Seramik braketlerin tek dezavantajı çok kırılgan olmalarıdır.
  • Estetik diş teli : Estetik kaygısı taşıyan kişilerin isteklerine göre yapılan tedavi yöntemidir. Plastik, seramik, safir ya da polikarbonat ve leke yoktur. Metal yayı bulunmaktadır.
  • Braket diş teli: Sürtünmenin azaltılması için tercih edilen modeldir.
  • Lingual braketler: İçten diş teli olarak da adlandırılır. Dişlerin arka tarafına yerleştirildiği için görünmezler.
  • Şeffaf diş teli : Normal braketlerin aksine ağızda belli olmaz bu nedenle de en çok tercih edilen tedavi türüdür.  Fiyatı diğer tedavilere göre biraz daha pahalıdır.
  • Metal diş teli:  Paslanmaz çelikten yapılırlar. Günümüzün metal braketleri daha küçük, daha rahat ve daha çekicidir. En yaygın ve en çok kullanılan modeldir. Metal olduğundan dışardan net bir şekilde gözükmektedir. Kırılması çok düşük bir ihtimaldir. Sağlam, dayanıklı ve diğer çeşitlere göre tedavi süresi en hızlı olan model olduğu için Ortodontistlerin de tavsiye ettiği modeldir.

Diş Teli Nasıl Takılır ?

Tedavi aşamaları : Ağız içinde eğer varsa çürük dişler dolgu yapılmaktadır, Çekilmesi gereken diş varsa çekiliyor. Dişlerde diş eti rahatsızlığı varsa tedavi ediliyor. Dişler hijyenik ve kuru bir hale getirildikten sonra, takılma işlemine geçilmektedir. Ağızda rahat bir şekilde çalışma ortamı olması bakımından ve dişlerin tamamını net bir şekilde görmek için ekartör adlı bir aparat takılmaktadır. Dişlerin kuru olması için tükürüğü izole edecek aletler kullanılır. Dişlerin yüzeyine Braketleri yapıştırmak için bonding adlı özel bir yapıştırıcı sürülür. Dişlerin tamamına braketler yapıştırılır ve sonra ark teli denen tel braketlerin içinden geçirilmektedir.

Ortodonti Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Dişlerdeki Çarpıklıkların nedeni nelerdir?

Ortodontik bozuklukların da kalıtımsal faktörler ve çevresel faktörler de etkilidir. Parmak emmek, tırnak ısırmak, dudak ya da dil emmek, uzun bir zaman emzik ya da biberon kullanımı, bu durum 4 yaşından sonra iskeletsel bozukluklar oluşmasına neden olmaktadır.Kalem ısırmak, üflemeli çalgılarla fazla ilgilenmek gibi alışkanlıklar ile ortaya çıkabilir. Çocuklarda meydana gelen geniz eti, bademcik problemleri de şayet vaktinde tedavi edilmezse, çene yüz sisteminde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Yetişkinler için Tedavi Uygun mudur?

Belirli bir yaştan sonra çarpık dişlerin düzelmeyeceği  ifade edilmektedir.  Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Sağlıklı diş etleri ile her yaşta dişleri hareket ettirmek mümkündür. Yetişkin kişilerde ortodonti uygulaması görebilir.

Süt dişlerinin gelişimini tamamlaması, köpek dişlerin değişim zamanı olan 10-12 yaş aralığı en ideal yaş olarak gösterilmektedir. Fakat bazı kişilerde çenede meydana gelmiş problemlerde erken tedavinin önemi büyüktür.

İşlem öncesinde kişinin ağız yapısında çürük, apse, iltihap ve diş eti problemlerinin olup olmadığı araştırılır. İncelemeler sonucunda bu problemlerden birisi bile varsa, sorunu çözülerek daha sonra ortodontiye başlanılır.

Ortodontistin yapmış olduğu incelemeler neticesinde kişi için en doğru yöntem seçilir. Hastanın Estetik ve dış görünüm kaygısını ortadan kaldırmak için, estetik ve daha şeffaf diş modelleri isteğe göre tercih edilir.

Dişler ve çeneler ile birlikte dil, dudak, yanaklardan oluşan çevre dokularda; estetik bir uyumun ve düzenli bir işleyişin sağlanması da ortodonti tedavisinin ilgi alanına girmektedir. Tedaviye geç kalınmadan önlenen problemler, çocuklarda çene gelişimini düzelterek dişlerin düzgün pozisyonda görünmelerini sağlar. Bu yöntem yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesinde yardımcı olur.

Erken dönemde, olası bir anomalinin önlemesi, ilerleyen dönemlerde ise oluşmuş olan anomalilerin düzeltilmesine yönelik tedavileri uygulanmaktadır. Tedavinin amacı; çeneler ve dişlerin konumlarıyla ilgili bozuklukların, hareketli ve sabit apareyler kullanılarak düzeltilmesidir. Erken dönem problemlerin tespiti için çocukların 7-8 yaşlarında muayene edilmesi gerekmektedir.


Özel Meltem Diş Poliklinikleri

Meltem Diş Poliklinikleri, 20 yılı aşkın süredir sağlık sektörünün öncülerinden olan Meltem Hastanesine bağlı ve uzman diş kadrosu ile ağız, çene, diş problemleri üzerine sektörün aranılan ismi olmaya devam etmektedir.