Pazartesi - Cumartesi 09:00-23:00İletişim: 0212 507 5555GSM: 0533 741 4241info@meltemdis.com


İmplant Diş Tedavisi


İmplant diş nedir?

İmplant diş çeşitli biyolojik uyumlu materyallerden yapılmış, eksik dişlerin yerine çiğneme, estetik ve fonksiyonu sağlamak için yapılacak protezlere destek olması amacı için çene kemiğinin içine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Kişinin fiziki yapısına uyumlu yapıdaki madde olan titanyumdan üretilmiş ve çene kemiğine cerrahi operasyonla yerleştirilen diş köküne denir.

Üzerine yerleştirilen yapay dişe, implant diş protezi denilir. Hemen diş çekiminin sonrasında uygulanabildiği gibi, çok eskiden çekilmiş diş boşluklarına da uygulanabilir. Tedavi sonrası üzerine zirkon kaplı diş yerleştirildiği zaman normal diş görüntüsüne sahip bir dişiniz olur.implant diş tedavisi


İmplant diş temizliği önemli midir?

Dental implant hakkında en çok merak edilen sorulardan biride implantların temizliği üzerine. Elbette, tedavinin başarılı olması için ağız bakımına özen göstermek hem dişlerin çok daha uzun süre kullanılmasını hemde ağız hijyeni için büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

Dental implantların özellikleri

Kaybedilen dişlerin tedavi yöntemleri içinde en çok tercih edilen ve başarı oranı oldukça yüksek olan tedavilerin başında implant diş tedavisi gelmektedir. Tek diş kaybı, kısmi diş kaybı veya total diş kayıplarında hastalarımıza önerdiğimiz en başarılı yöntem implant uygulamasıdır.

Dental implant diş kayıplarında;

 • Doğumla gelen dişlerinizde olduğu gibi rahatça yeme içme işlevlerini yerine getirmesi, doğal dişin görevlerini birebir yapabilmesi
 • Ağızdan çıkan sesin bozulmasının engellenmesi
 • Ağız ve diş görünüşünün estetik bir hal alması ve yüzün yapısını bozmaması
 • Uzun ömürlü bir uygulama oluşu ve uzun vadede bile problem çıkarmaması
 • Hasta memnuniyet oranının ve sağlanan başarı oranının çok yüksek olması

gibi bir çok nedenden ötürü implant diş kalıcı ve kesin bir çözüm olarak kabul edilir.

Diş tedavi yöntemleri içinde en sağlıklısı ve önerileni olan diş implantı tedavisi başarısızlık oranı olarak neredeyse yok denilecek kadar az olan bir orana sahiptir. Bu oran dünya çapında yapılan tüm operasyonlarda % 1 civarında seyretmektedir.

İmplant Diş Tedavisi Kimler için Uygundur?

İster tek diş ister çoklu diş eksikliklerinde, genel sağlık durumu iyi olan, kemik gelişimini tamamlamış herkes bu tedaviyi rahatlıkla yaptırabiliyor.

İmplant tedavisinin başarılı olması ve ağızda uzun yıllar boyunca kalabilmesi için ağız içerisi ve implant çevresinde yeterli kemik hacminin olması gerekmektedir. Yeterli kemik hacmi olmayan hastalarda ise değişik boy ve çaplarda üretilen dental materyaller kullanılmakta ve çeşitli ileri cerrahi teknikler kullanılarak implant tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

İşlemin kemiğe tam kaynaması üst çenede 3-6 ay alt çenede ise 2-4 ay arası sürmektedir. Hastanın daimi protezi bu süre bittikten sonra uygulanabilir. Hasta sıklıkla bir iki hafta sonra geçici bir protez kullanabilir.

Tedavi sonrası ağız temizliği ve bakımı tedavinin ömrünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Operasyon yapılan çevrenin ve protezin temizliği günlük olarak titizlikle yapılmalıdır.

Diş ektirme(implant diş) tedavisi esnasında ağrı olur mu ?

Operasyon klinik ortamında lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Tamamen ağrısız bir işlemdir. Hasta operasyon sonrası hekimin tavsiyelerine uyduğu takdirde sıkıntılı bir dönem yaşamadan normal günlük hayatına devam edebilmektedir. İmplantların takıldığı dönemi izleyen bir iki günlük süreçte ağrı oluşması normal bir durumdur. Diş hekiminizin tavsiye ettiği ağrı kesici anti-enflamatuar ile bu ağrı rahatlıkla kontrol edilebilir.

Başarı oranı yüksek bir uygulama; diş implantı

Diş implantı tedavisinin başarılı bir şekilde tamamlanması için doktorunuz sizi yönlendirmekte ve aşağıdaki konulara oldukça önem verilmektedir.

 • Hasta çene kemiğinin uygun boyutta ( genişlikte ve yükseklikte ) olması.
 • Kemik kalitesi düşük ve diş eti problemi olan hastaların tedavi yaptırmadan önce diğer sağlık problemlerini çözüme kavuşturmaları gerekmektedir.
 • Genel Sağlık sorunu olmayan( Cerrahi müdahaleye fiziki yeterliliği olan ), kemik erimesi bulunmayan, kemik yaşı oturmuş ve diş eti problemi yaşamayan herkese kolaylıkla cerrahi operasyon ile eksik olan dişinin yerine dental implant tedavisi yapılabilmektedir.

Hastadaki kemik erimesi durumunda ise öncelikle kemik erimesinin tedavisine yönelik bir tıbbi tedavi uygulanmaktadır.

İmplant Diş Nasıl Yapılır ?

Tedavide başlıca iki uygulama yöntemi bulunmaktadır; Birinci tedavi yöntemi, implantı yerleştirdikten sonra 3-6 ay bekleyerek üzerine protez veya porselen kron yapılmaktadır. İkinci tedavi yönteminde ise kemik yapısı uygun olan hastalara hemen protez veya kronlar takılmaktadır. Kemikler uygunsa orjinal dişler gibi sabit bir protez yapılmaktadır. Bu işlem tek bir diş veya tüm çeneye uygulanabilmektedir. Bu tedavide en önemli nokta ise yandaki sağlıklı dişlerin kesilmemesidir..

Hastanın kemik kaybı çok fazla ve hiç dişi yoksa, iki yada dört implantla takıp çıkarılabilen protezlere tutuculuk sağlanabilmektedir. İmplant ile protezin içindeki parça birbirine bağlanmaktadır. Takıp çıkarılabilen, ağızda oynama yapmayan protezler yapılarak hastaların rahat konuşma ve kendi dişleri gibi ısırarak yemek yeme imkanı başarılı bir şekilde sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemle yapılan operasyonlarda vidalı diş çene kemiğine entegre edilmektedir.

Diş implantları, çoğunlukla titanyum metali ile yapılmaktadır. Bu metal türü kemik yapısı ile muhteşem bir uyum sağlayarak zamanla bütünleşmektedir. Kemik ile titanyumun bütünleşme sürecine ” osseointegrasyon ” adı verilir. İmplant diş için kemik üzerinde dış cerrahi müdahale ile yuvası hazırlanır ve buraya titanyum vida yerleştirilir. Daha sonra bu yuva üzerine protez diş geçirilerek doğal bir sonuç elde edilir.

Protezler;

 • Kron protez,
 • Köprü protez,
 • Hareketli diş protezi,

Şeklinde 3’e ayrılır. Yerleştirilen protezle tedavi süreci tamamlanmış olur.

İmplant diş tedavisinin başarısında önemli 4 husus;

Diş implantı yapılırken kullanılan malzemenin ve markasının dışında aşağıdaki 4 nokta büyük önem taşımaktadır. Yapılan tedavinin iyi bir sonuç vermesi bu maddeler ile yakından ilgilir.

 1. Diş hekiminin cerrahi beceri ve tecrübesi. Diş implantı üzerine yapmış olduğu operasyon sayısı ve bu konudaki geçmişi.
 2. İmplantın üzerine yapılacak olan protez ve oklüzyon (dişlerin birbiri ile olan ilişkisi)
 3. Hastanın kemik kalitesi,
 4. Tedavi sonrası ağız hijenine verilen önem.

Tüm şartlar oluştuğunda geriye bir tek implantın kökünü oluşturan ürünün ve protezi oluşturan markanın tercihi kalmaktadır.

İmplant Tedavisi Sonrası

Tedavi genellikle iki üç ay kadar sürmektedir. Dişin iyileşmesi , yeniden faal ve fonksiyonel olarak kullanabilmesi süreci normal hastalarda cerrahi operasyondan sonra ortalama 2 , 3 ay sürüyor. Bu süreç zarfında titanyum veya diğer metallerden olan implant çene kemiğine adapte olup tutunmakta ve protezi taşıyabilecek gücü yavaş yavaş kazanmaktadır.

İmplantın Ömrü ne kadardır ?

İmplant eğer gerçek ve kaliteli malzeme ile üretildiyse, sağlık sorunları olmadığı taktirde sınırsızdır. Ciddi sağlık sorunlarının yaşanması dışında diş implantı ömürlük bir işlemdir. Aşağıda yer alan sağlık sorunları durumunda diş kaybı yaşanabilmektedir.

Bunlar;

 • Ağız içindeki bakterilerin aşırı derecede üremesi ve ağız hijyenine hiç özen gösterilmemesi sonucu dişi kaybetme,
 • İltihap ve mikrop kapma nedeniyle dişi kaybetme,
 • İmplantın kemik tarafından reddedilmesi.
 • Merkezi Sinir Sistemi kaynaklı sorunlar,

Bahsi geçtiği gibi tedavinin ömrü üretim malzemesinin kalitesine göre değişmektedir. Diş ömrü en yüksek olan metal titanyumdur. Genellikle ömür boyunca sorunsuzca kullanıldığı gözlemlenmiştir.

Malzemesi metaldir ve diş protezide porselen olduğu için dişte çürüme olmamaktadır. Kalitesiz malzeme kullanımında deformasyonlar görülmesine rağmen genel olarak şikayet oranı çok düşüktür. Kemik erimesine bağlı sağlık sorunlarından dolayı problemler gözlenebilmektedir. İmplant diş tedavisi yaptırırken uzman hekim tercihinde bulunulmalı ve kaliteli malzemeler kullanılmalıdır.

İmplant tedavisi kaç yaşında yapılır ?

Tedavi için belirli bir yaş sınırı yoktur. Dikkat edilmesi gereken hastanın kemik gelişimini tamamlamış olması ve cerrahi süreçlerde genel sağlık durumunda herhangi bir problem olmamasıdır.

Diş ektirmenin(implant diş) Sağlığa Olumsuz Etkileri var mıdır?

Kök çene kemiğine ilk takıldığı zaman alışma evresinde doğal olarak ağrı yapabilir. Onun dışında bir yan etkisi bulunmamaktadır. Metal olarak titanyum kullanılması en başarılı yoldur. Ama bazı durumlarda sahte olarak farklı madenlerden üretilenler ve merdiven altı klinikler de takılan implantların yan etkileri olarak metal alerjisi ve kemiğin işlemi kabul etmemesi gösterilebilir. Bu yüzden bu tedavi hastane ortamında ve uzman doktorlar eşliğinde yapılması gereken bir operasyondur. Bahsi geçen durumların dışında implant zararlı değil aksine insan sağlığına katkısı olan ve ağız yapısının korunmasında önemli rol oynayan bir etkendir.

Diğer bir önemli konu ise implant işlemi sırasında siyanür kullanımının zararları üzerinedir. ( Hastanelerde siyanür insan sağlığına zararları yüzünden kesinlikle kullanılmaz, merdiven altı kliniklerde kullanıldığı rapor edilmiştir. ) İmplant metali kendi kendine kanser riski taşımayan bir yapıdadır. Sadece hastanın gerçek uzmanlar eşliğinde iyi bir klinikte işlem yaptırması gerekiyor. Tedavi sonucunda hastaların yorumları implant(diş ektirme) tedavisinin ne kadar olumlu ve tavsiye edilebilir bir tedavi yöntemi olduğunu gösteriyor.

İmplant Koku yapar mı ?

Ağız kokusu  sigara, çürük ve bakteriyel nedenler ile gerçekleşebilir. Normal şartlarda hastanın dişinin çürük olmadığı ve diş bakımı ile temizliğine dikkat ettiği sürece implant dişten dolayı koku olduğu gözlenmemiştir. İmplant diş hijyen kurallarına uyulduğunda ağız kokusu yapmamaktadır.


Özel Meltem Diş Poliklinikleri

Meltem Diş Poliklinikleri, 20 yılı aşkın süredir sağlık sektörünün öncülerinden olan Meltem Hastanesine bağlı ve uzman diş kadrosu ile ağız, çene, diş problemleri üzerine sektörün aranılan ismi olmaya devam etmektedir.