,
Özel Meltem Hastanesi

Nefes kokusu ağız kokusu değildir
Güncelleme: 08.01.2012    Okunma Sayısı: 1

Nefes kokusu hakkında bilinmesi gerekenler

Nefes kokusunda diş fırçası etkisizdir Nefes kokusu ağız ve diş temizliği ile giderilemez. Çünkü koku ağızdan gelmez.

Nefes kokusu özeldir. Çünkü bakteriler tarafından yapılmaz. Organizmanın kendi ürünü olan kimyasal maddelerdir.
 
Oruçta ağız kokusu aseton kokusudur.

Açlıkta ağız kokusu da nefes kokusudur ve dişleri temizlemekle kaybolmaz..

Efor yapınca nefes kokusu artar, ağız kokusu azalır.

Nefes kokusu ağız kapalı iken de vardır.

Nefes kokusu olanlarda sebepsiz göz yanması- yaşarması bulunması mümkündür.

Bir insanda hem nefes kokusu hem de ağız kokusu bulunabilir.

Nefes kokusu kesintilidir ve dalgalıdır. Artıp azalır bazen kayıp olur.

Halbuki ağız kokusu ısrarlı ve stabil platolar çizer.

Nefes kokusu yemek yeyince kaybolmaz, bazıları artar.

Halbuki ağız kokusu yemek yeyince yarım saat kaybolur.

* * *

Nefes kokusunun mekanizması


Nefes gazlarıİnsanlar her nefes aldıklarında 500 ml hava alır ve verirler. Verilen nefesin içerisinde 1753 tane kimyasal maddenin akciğerden dışarı atıldığı tespit edilmiştir. İdrarda bile bu kadar fazla sayıda kimyasal madde yoktur.

Bu maddelerin çoğu karaciğer ve böbrekler tarafından kana ihraç edilen 300 g/mol'den daha hafif gazlardır. Kanda çözünmüş halde bulunurlar KAN GAZLARI ismini alırlar. Bu gazların bazıları çirkin kokuludur.

Bu maddeler akciğerler yolu ile solunum havasından süzülür, ve nefes verme sırasında akciğerlerimizden dışarı atılır. Nefes kokusu böyle oluşur. 

* * *

Açlıkta ve oruçta nefes kokusu

Organizma bulabilirse şeker (karbonhidrat) ile enerji üretmeyi tercih eder. Açlık durumunda ise yedek enerji depolarını kullanmaya mecburdur. Yağ asitleri yakılarak dakikada 370 umol hızıyla asetoasetat üretilir. Bunun 137 umol'u (%37 si) asetona dönüşür. Asetonun büyük kısmı glukoz'a oksitlenerek uzaklaşır. İşte bu glukoz enerji olarak kullanır. Bu sırada ortaya çıkan aseton, asetoasetat ve Beta hidroksi Butirik asit üçlüsüne keton cisimleri ismi verilir. Hepsi çirkin kokuludur. Açlıkta akciğerden nefese çirkin koku geçmesinin sebebi budur.
     
Örneğin gece boyunca aç kalan insanların sabah yataktan kalkınca ağızda çirkin koku duymasının sebelerinden birisi keton cisimleridir.
      
Oruç tutan bireylerin nefeslerindeki koku da bu şekilde oluşmaktadır. 15 tane sağlıklı gönüllü vitamin hapı ve su verilerek 21 gün oruç tutmuşlar kanlarındaki ve nefeslerindeki keton cisimleri günler geçtikçe yükselmiştir. Asetona paralel olarak nefeste propionaldehyde ve glycerol de yükselmiştir. Fakat nefesteki amonyak kokusu azalmıştır.
         
Oruçta ve açlıkta deriden ihraç edilen keton cisimleri de artar. Bunun anlamı açlıkta ter kokusunda da artış oluyor demektir.
        
Kilo bakımından zayıf şahıslarda ve yaşlılarda nefeste aseton seviyesi yükselmeye daha meyillidir. Böyle bireyler açlık sırasında daha fazla nefes kokusu üretirler.

* * *

Başka hangi durumlarda nefes kokusu ortaya çıkar?
       
Midede H. pylori gastriti bulunduğunda besinlerdeki proteinlerden gelen üre, bu bakteri tarafından parçalanarak amonyağa dönüştürülür. Amonyak kan gazı şeklinde nefese geçer
         
Bağırsakta aşırı bakteri üremesi (İntestinal over Growth syndrom) varsa besinler putrifiye edilerek aromatik bileşikler kan gazları şeklinde kana geçer
          
Kabızlıkta kolonda biriken dışkıdan gelen kokulu bileşikler kan gazlarına dönüşür.
      
İliochecal kapaktan tersine sızıntılarda ince bağırsağa bakteri girerse aşırı bakteri üremesi  sebebiyle kan gazları yükselir.
     
Pankreas enzim defektlerinde sindirilemeyen besin öğeleri bakterilere terk edilmiş demektir. Bunlar mezenterden kana ve sonra akciğerden nefese geçer
          
Neredeyse bütün karaciğer ve böbrek hastalıklarında, hamilelerde, zihinsel engelli, parkinson, diyabet, kanser, diyaliz, astım hastalarında kan gazları kokuludur. Sürekli ilaç kullananlarda, her hangi bir besini her gün daima ve bolca yiyenlerde nefes kokusu olur.

* * *

Nefes kokusu nasıl tedavi edilir?

Nefes kokusunun sebebi bulunup ortadan kaldırılır. Başka bir tedavisi olamaz.Bu makalede Dr. Murat Aydın'ın web sitesinden faydanılmıştır.© 2015 meltemhastanesi.com