Ortodonti


Home » Hizmetlerimiz » Ortodonti
Ortodonti
Ana Resim

Ortodonti – Ortodonti Fiyatları – Ortodonti Tedavisi

Ortodonti nedir ?

Ortodonti: diş hekimliğinde bir uzmanlık alanıdır, önleme, tanı ve anormal şekil bozuklukları, diş konumu, çene cerrahisi , çenenin dişlere ilişkisi ve  yapısal diş fonksiyonu tedavisiyle ilgilenir. Önleme, teşhis,  olası anormal değişiklikleri onarım , dişleri düzgün kullanım için müdahale ve çenenin  kontrolü ile dişlerin yapısının sağlıklı bir şekilde birbiriyle uyumlu durumda tutma sanatıdır.

Tarihi m.ö 8. y y’ a dayanmaktadır. Etnografik bulgular arasında Anadolu ve Etrüsk Dünya ortodontik aletleri kalıntıları bulunmuştur.

Ortodonti daha uygun kozmetik ve fonksiyonel durumunu elde etmek için fonksiyonel bozukluk ve diş ahenksizliğinin düzeltilmesini içerir. Kısaca ortodonti;  Çarpık, yamulmuş estetik görünümünü yitirmiş ve düzensizlikten fonksiyonlarını kaybetmiş dişlerin ve çene kemiğinin normalleştirme tedavisidir.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti kelime olarak latince kökenli olup, düzgün dişler anlamına gelmektedir. Dişsel bozukluklara örnek çarpık veya seyrek dişler olabilir. İmplant tedavisinden farklı bir işlemdir.

Dişler ve çeneler ile birlikte dil, dudak, yanaklardan oluşan çevre dokularda; estetik bir uyumun ve düzenli bir işleyişin sağlanması da ortodontinin ilgi alanına girmektedir.

Ortodonti; Diş çapraşıklıkları, kapanış bozuklukları, alt-üst çene ve yüzdeki iskeletsel bozuklukların düzeltilmesin de son derece başarılı olan bir diş hekimliği dalıdır.

Ortodontik tedavide
geç kalınmadan önlenen problemler, çocuklarda çene gelişimini düzelterek dişlerin düzgün pozisyonda görünmelerini sağlar. Bu yöntem yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesinde yardımcı olur.

Erken dönemde, olası bir anomalinin önlemesi, ilerleyen dönemlerde ise oluşmuş olan anomalilerin düzeltilmesine yönelik “ortodonti” tedavileri uygulanmaktadır.

Ortodonti tedavisi
çeneler ve dişlerin konumlarıyla ilgili bozuklukların, hareketli ve sabit apareyler kullanılarak düzeltilmesidir. Erken dönem ortodontik bozuklukların tespiti için çocukların 7-8 yaşlarında muayene edilmesi gerekmektedir.

2017 Ortodonti Fiyatları Hakkında Merak Ettikleriniz ve Faydalı Bilgiler

Ortodonti Fiyatları tedaviye göre, tedaviyi gerçekleştirecek Ortodontiste göre ve bir çok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Ortodonti fiyatları hakkında sıkça sorulan sorular
Ortodonti tedavisini ssk – sgk  karşılıyormu ?

Ortodonti  ücretini devlet karşılıyor mu ?

Ortodonti nasıl tedavi edilir ?

Ortopedik tedavisi, esas olarak uygulanan kuvvetlerin türüne bağlı olarak iki yolla yapılabilir:

Diş teli ve Braket 

Arka dikdörtgen kesitli çelik tel ön ve lastik tutturma alanında 8 li Metal bağlar.Lateks 2. sınıf elastik ile deforme kesilmek istenir.

Birçok durumda hastanın diş problemlerini çözmek için her iki teknikde kullanılır.

Ortodonti tedavisi aşamaları

Sabit veya çıkarılabilir tedavi çeşitler ve süreçleri vardır. Lastik çeşitleri ve tel çeşitleri değişkenlik gösterir.

Ortodonti Diş Tedavisi Gerektiren durumlar
Ortodonti tedavisinde risk var mıdır?

Evet ortodonti tedavilerinin de bazı riskleri vardır.

Ortodontik tedavi sırasında apareylerin ağızda olması bir rahatsızlık yaratacaktır. Hastanın diş fırçalamaya gereken önemi göstermesi çok önemlidir. Diş çürüklerinin ortaya çıkmaması için tüm sorumluluk kişiye aittir. Ortodontist, hastaya ilk diş fırçalama eğitimini teller takıldığında vermektedir.
Tedavi sırasında tellerin ilk başlangıcı, batmaları ve ağızda tahriş söz konusu olması durumu vardır. Bunlar için ortodontik mumlar vardır. Mumlarla hastaların ağzındaki bu tahrişler azaltılabilir.
Tellerin neden olduğu rahatsızlıklar, tahrişler genellikle ilk 1 hafta sürer. Gıdalar konusunda hasta uyarılır. Kabuklu, sert, gevrek gıdaların tüketimi konusunda hastalara bilgi verilir. Yeşil erik gibi sert gıdalar telleri kırabilir, kırılan tel hareket edeceğinden teller kırılınca da hastanın ağzına zarar verebilir. Kişi ağız bakımına, gıda tüketimine dikkat etmelidir.

Ortodonti Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Meltem diş hastanesi  Anlaşmalı olduğumuz kurum vakıf ve kuruluşlar