Ortodonti Tedavisi Hakkında Merak Edilenler


Home » Genel » Ortodonti Tedavisi Hakkında Merak Edilenler
Ortodonti Tedavisi Hakkında Merak Edilenler
Ana Resim

Ortodonti Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Ortodonti bilim dalı, dişlerin ve çene kemiklerinin birbirleriyle, kemiklerin kafa kemikleri ile olan ilişkisini incelemektedir.
Ortodontik tedavi,  dişlerde ve çene kemiklerinde meydana gelmiş problemleri tedavi etme sürecinin adıdır.
Ortodonti tedavisiyle dişlerde meydana gelen aralıklar ve çarpıklıklar düzeltilebilmektedir. Tedavi sonucunda sağlıklı, inci gibi dişlerle ve güven dolu bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Dişlerdeki Çarpıklıkların nedeni nelerdir?

Ortodontik bozuklukların da kalıtımsal faktörler ve çevresel faktörler de etkilidir. Parmak emmek, tırnak ısırmak, dudak ya da dil emmek, uzun bir zaman emzik ya da biberon kullanımı, bu durum 4 yaşından sonra iskeletsel bozukluklar oluşmasına neden olmaktadır.
Kalem ısırmak, üflemeli çalgılarla fazla ilgilenmek gibi alışkanlıklar ile ortaya çıkabilir. Çocuklarda meydana gelen geniz eti, bademcik problemleri de şayet vaktinde tedavi edilmezse, çene yüz sisteminde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Erişkinler için Ortodontik Tedavi Uygun mudur?

Belirli bir yaştan sonra çarpık dişlerin tedavi edilemeyeceği ifade edilmektedir.  Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Sağlıklı diş etleri ile her yaşta dişleri hareket ettirmek mümkündür. Yetişkin kişilerde ortodonti tedavisi görebilir.

Ortodonti tedavilerinde süt dişlerinin gelişimini tamamlaması, köpek dişlerin değişim zamanı olan 10-12 yaş aralığı en ideal yaş olarak gösterilmektedir. Fakat bazı kişilerde çenede meydana gelmiş problemlerde erken tedavinin önemi büyüktür.

Tedavi öncesinde kişinin ağız yapısında çürük, apse, iltihap ve diş eti problemlerinin olup olmadığı araştırılır. İncelemeler sonucunda bu problemlerden birisi bile varsa, sorunu ortadan kaldırmak için tedavi yapılarak daha sonra ortodontiye başlanılır.

Ortodontistin yapmış olduğu incelemeler neticesinde kişi için en doğru yöntem seçilir. Hastanın Estetik ve dış görünüm kaygısını ortadan kaldırmak için, estetik ve daha şeffaf diş modelleri isteğe göre tercih edilir.

Ortodonti Tedavi Süresi

Kişinin ağız yapısı ve dişteki eğriliğe göre, tedavi yöntemi ve süresi değişmektedir . Ortodonti tedavi süresi hastanın diş yapısına, yaşına ve tedavi şekline göre değişmektedir. Yaklaşık 1,5 – 2 yıl kadar süren bir zaman ile tedavi gerçekleştirilir. Kontroller neticesinde bu sürenin uzun mu kısa mı olacağı net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.  Tedavi başlangıcında braketlerin takılacağı seanslarda 1-2 saatlik bir zaman geçmektedir. Ortodontist tarafından 3-4 haftalık periyotlarla hastaya randevu verecektir. Şayet braket kopması ya da tel kırılması gibi durumlar olmadığı sürece 15 dakika ile yarım saatlik bir süreçte işlem gerçekleşir.

Braketler, dişin üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır, bu durumda kişi herhangi bir acı hissi çekmez. Braketle takıldıktan sonra ilk başlarda birkaç gün geçici olarak yanak içerisinde dokuda yaralanmalar meydana gelebilir.
Tedavi esnasında dişler çürümeye meyilli olur yani dişerin çürüme olasılığı artmaktadır. Braketler arasına yerleşen yemek artıklarının temizlenmesi çürük olmaması bakımından çok önemlidir. Yemeklerden sonra braket aralıkları ve dişler düzgün bir şekilde temizlenmelidir.

Braketler;  plastik, metal, porselen şekilde olabilmektedir. Braketler dişlerin ön tarafına veya isteğe bağlı dil tarafına yapıştırılmaktadır. Braketler takılıp çıkarma özelliğinde de olabilir. Bu gibi şeffaf plaklarla da tedavi yapılabilmektedir.

Tedavi sürecinde çene kemiğine yönelik basınç, kuvvet uygulanır. Dolayısıyla çocuklar için çenelik diye tabir edilen ‘’chincap’’ ve ‘’headgear’’ ağız dışından uygulanacak aletlerden de faydalanmak mümkündür.

Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Ortodonti tedavisi dişlerinde ve ağız yapısında çarpıklık, eğiklik olan ve herhangi bir yaş sınırı olmaksızın herkese uygulanabilir.  Çenelerinde şekil bozukluğu olanlar, Alt ve üst çenede kapatma sorunları olanlar, Dişler düzgün sıralanmamış arasında boşluk olan herkes ortodonti tedavisi görebilir.  Konuşma bozukluğu, diş gıcırdatması gibi sağlık problemlerinin tedavisinde de uygulanabilir.
Ortodonti tedavisi her yaş grubundaki ihtiyaç duyan herkese uygulanabilmektedir. Diş teli tedavisinin hiçbir şekilde yan etkisi yoktur.