Periodontal Dişeti Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi


Home » Diş Eti Hastalıkları Tedavisi » Periodontal Dişeti Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Periodontal Diş Eti Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İçeriğimizde bulacağınız konular aşağıda listelenmiştir.

Eğer periodontal (diş eti) hastalığız varsa, Meltem diş hastanesi ve diş poliklinkleri periodontal hastalıkların tedavisini yapmakta ve diş eti sağlığını desteklemektedir. Diş eti hastalığınız  tüm dişlerin kaybına bile neden olabilir. Geç kalmadan muayene olun ve sağlığınıza kavuşun.

Diş eti hastalığım olup olmadığını nasıl anlarım?

Diş eti hastalığının belirtileri şunlardır:

Bu belirtilerden herhangi biri, bir diş hekimi tarafından kontrol edilmelidir. Bunlar ciddi bir diş eti sorunun işareti olabilir. Diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.

Bu belirtilere sahipseniz ayrıca:

Diş Eti Hastalığı Nedenleri?

Plak diş eti hastalığının başlıca nedenidir. Ağız bakterilerle doludur. Bu bakteriler, mukus ve diğer parçacıklar ile birlikte sürekli dişlerin üzerinde yapışarak “plak” oluştururlar.  Sertleşmesine izin vermeden temizlemeniz gerekmektedir. Fırçalama ve diş ipi yardım plaktan oluşumu olmadan kurtulabilirsiniz. Plak oluştuktan sonra sadece bir diş hekimi  tartarı ( plak ) temizleyebilir.. Bununla birlikte, diğer faktörlerde  diş eti hastalıklarına ( periodontal hastalıklara ) sebep olabilmektedir.

Bu durumların bazıları aşağıdaki gibidir:

 

Dişeti iltihabı

Uzun süre dişinizde kalan plak ve tartar dişlerde, daha zararlı hale gelirler. Bakteriler “diş eti iltihabı” yani gingivitis olarak adlandırılan diş eti iltihabına sebep olur. Diş etleri şişer ve kırmızı olur. Hassaslaşan diş etlerinde yemek yerken diş fırçalarken yada herhangi bir sebepten sürekli kanamalar olur. Diş eti iltihabı günlük fırçalama ve diş ipiyle  düzenli temizlik yapmanız durumunda tedavi olabilir.

Periodontitis ( Piyore )

Periodotitis dişi tutan kemiklerin hastalığıdır. Gingivitis tedavi edilmediği zaman, ( diş çevresi iltihabı ) periodontitise dönüşebilir.   Hastalık periodontitise dönüştüğü zaman bakteriyel toksinler ve vücudun enfeksiyona karşı savunma olarak verdiği doğal salgı enzimleri dişi tutan kemik ve bağ dokusu zarar vermeye başlar. Eğer tedavi edilmezse, dişleri destekleyen kemik deforme görür. Bu durumda diş etleri ve doku yok olur. Sonunda dişler gevşer ve çekilmeleri gerekebilir.

Diş Eti Hastalıkları Risk Faktörleri

Diş Eti hastalığı nasıl tedavi edilir?

Tedavinin ana amacı enfeksiyonu kontrol etmektir. Sayısı ve tedavi türleri diş eti iltihabı iyileşmesine bağlı olarak değişecektir. Daha sonra hastanın durumuna aşağıdaki tedavi yöntemleri uygulanarak hastanın diş etlerini tekrar sağlığına kavuşur.

Diş ve Diş Etinizi Nasıl Sağlıklı Tutabilirsiniz?

Ağız ve Diş Sağlığı Sorunlarımın Arkasında Yatan Gerçekler Nedir ?

Bazı çalışmalarda, araştırmacılar diş eti hastalığı (diş eti hastalığı olmayan insanlara göre) olan insanlarda kalp hastalığı  veya şeker hastalığının da muhtemel olduğunu gözlemlendi. Diğer çalışmalar diş eti hastalığı olan kadınlarda; düşük veya ağrılı doğum oranı sağlıklı diş etli olanlara göre daha yüksektir.

Etiketler:
0 Shares
Share
Tweet
+1
Pin
Share