Diş Taşı Temizliği
Ana Resim

Diş taşı temizliği, tartar temizliği (detertraj)

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır, Tartar Oluşumuna Neler Neden Olur?  Diş Taşı temizleme Fiyatları…

Diş Taşı Temizleme

Dişler yeteri kadar temizlenmediği zamanlarda, Ağız ve diş bakımına gerekli hassasiyetin gösterilmediği durumlarda tüketilen gıdalar sonucu dişlerin arasına yiyecek artıkları oluşur.  Eğer bu kırıntılar temizlenmezse bakteri oluşumu başlar.  Bakteriler tükürükle birleşerek sertleşir ve diş taşları meydana gelir.
Diş çürüklerine ve diş eti iltihaplarına neden olan diş taşları tedavi edilmezse,  zamanla diş etlerinde çekilmeler, diş dokularına zararlar meydana gelir.  Sağlıklı dişlere sahip olmak için düzenli düzenli olarak 6 ayda 1 diş taşı temizliği yapılması gerekmektedir.

Diğer adı Tartar olarak da bilinmekte olup eğer temizlenmezse diş çürüklerine, diş eti çekilmesi, iltihab gibi sonuçlara neden olur.

Tartar nasıl önlenir

Diş taşını önlemek için ağız ve diş hijyenine gerekli özeni göstermek gerekmektedir. Dişlerinizi günde en az 2 kere düzenli olarak florür içeren diş macunu ile fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız gerekmektedir. Tedaviden sonra Diş hekiminin Size vermiş olduğu tavsiyelere uymanız da tekrar oluşumu engeller.

Türk Dişhekimleri Birliği sitesinde yer alan 2018 Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi

Diş taşı temizliği fiyatları

Detertraj (Diş Taşı Temizliği – Tek Çene) 115,74 (KDV Hariç) 125,00 (KDV Dahil %8)

Not : Bilgiler Türk Dişhekimleri Birliği  2018 yılında uygulayacakları “Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi” tablosundan alınmıştır. Tarife rehber niteliğini taşımaktadır.

Diş taşı temizliği fiyatları; diş taşlarının olmuş olduğu bölgenin hacmi,  tedavi gören hastanın diğer tedavi yöntemlerinin uygulanıp uygulanmayacağına göre, Tedaviyi uygulayan diş hekimine göre değişmektedir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır

Tartar nasıl temizlenir; Tedaviyi uzman periodontoloji hekimleri yapmalıdır.  Özel olarak yapılan ve dişlere hiç bir zarar vermeyen ultrosonik cihazlarla yapılmaktadır.
Tartar temizliği yapılmadan önce Diş hekimi tam kapsamlı ağız içi muayene yaparak karar verir. Anestezi yapılmadan temizleme işlemi yapılır.
İşlem esnasında diş hekimi diş taşlarını dişlerden temizledikten sonra tartar oluşumunu önlemek ve dişlerinizi parlatmak için polisaj uygular.
Gerekli görüldüğünde tedavi esnasında diş ipiyle diş araları temizlenir. Kök yüzeylerinde temizlenerek kontrollü olarak diş taşı bölgeden uzaklaştırılır. Özel cihazlarla yapılan tedavi yapıldığı için herhangi bir acı hissi olmayacaktır. 20-25 dakika gibi kısa süren bir seansla diş taşlarından  kurtulabilirsiniz.

Diş Taşı Temizliğinin Avantajları

Diş taşı temizliği, ile dişlerinizin sağlıklı yapısına dönmesi hızlanacaktır.

Tartar temizliği kesinlikle Uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde dişleriniz daha çok zarar görür.

Tartar hangi hastalıklara yol açar 

Tedavi edilmezse diş eti hastalıklarına neden olur. Diş eti çekilmesi görülen belirtilerden birisidir.  Diş etinin çekilmesiyle beraber diş çürükleri oluşur ve diş kayıplarına neden olur.

[Toplam:58    Ortalama:2.9/5]