Pazartesi - Cumartesi 09:00-23:00İletişim: 0212 507 5555GSM: 0533 741 4241info@meltemdis.com


DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ


Diş çekilmesi bilimsel anlamda “Diş Atrofisi” olarak isimlendirilmektedir. Düzensiz beslenme, beslenme esnasında yapılan yanlışlar, vitamin, mineral eksikliği, dişlere gerekli olan bakımı gösterememek, ağız hijyeninin yeteri kadar iyi olmaması diş eti çekilmesine neden olmaktadır. Bu rahatsızlık her yaş grubundaki kişilerde görülebilmektedir. Tedavi ertelenmemelidir. Eğer tedavi yapılmazsa ciddi sorunlar ortaya çıkar ve eski haline döndürülmesi imkansızdır.

Diş eti, dişi çevreleyen ve korumakla görevli dokudur. Diş kemiğinin bakteri oluşumu nedeniyle derinlere doğru erimesi ve  dişetinin de aşağı doğru inmesidir.


Diş Eti Çekilmesi Neden Oluşur?


Yanlış diş fırçalama teknikleri, diş gıcırdatma, diş sıkma diş yapısını zamanla bozar ve diş etlerinde çekilme olur. Kadınlarda üst üste doğum yapmak diş eti çekilmesine neden olabilir.  Doğumdan sonra  vitamin desteği alınmalıdır. 60 yaş üzeri kişilerde hormonal bozuklukların meydana gelmesi, diş eti çekilmesine neden olmaktadır.

Diş eti çekilmesi dişleri saran pembe dokunun geriye çekilmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu dokunun geriye çekilmesi sonucunda tedavi yapılmazsa diş kaybı meydana gelir. Diş taşları ve diş eti hastalıkları çekilmenin nedenleri arasındadır. Diş taşları eğer temizlenmezse dişin derinliklerine doğru kendine yer açmaya başlar ve diş kayıpları meydana gelebilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda diş eti çekilmelerinden kaynaklanan diş kayıplarının, diş çürüklerinden daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.


diş eti çekilmesi tedavisi

Diş eti çekilmesi belirtleri

Ağızda koku meydana gelir. Diş eti kanamaları başlar. Sağlıklı diş etlerinde kanama olmaz.

  • Diş fırçalama esnasında diş etlerinin kanaması,
  • Soğuk ve acı yiyecekler yendiğinde diş etlerinde meydana gelen sızıntı ve ağrı,
  • Diş kenarlarında ve dişlerin arasında diş taşı oluşumu,
  • Ağızda, sürekli olarak meydana gelen kötü koku…

Diş eti çekilmesinin anlaşılabilmesi için diş hekimi tarafından detaylı muayene edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı dişlerde dişlerin kök yüzeyleri diş eti ile örtülüdür. Çekilmesi durumunda dişlere göre daha sarımtrak renkli olan kök yüzeyleri açığa çıkar. Hastada çürük diş bulunmamasına rağmen sıcak-soğuk ve asitli gıdalarda diş hassasiyetleri ortaya çıkmaktadır. Diş etinde oluşan problemli alana doğrudan dolgu yapılır. Dişler normalden uzun görünür. Dişin üst kısımları  görünür. Diş kökünde aşırı hassasiyetler oluşur. Diş çürükleri oluşmaya başlar. Diş etinde oluşan iltihaplardan kaynaklanan kötü koku, kanama ve şişmeler ortaya çıkar.

Diş eti çekilmesi olan dişlere implant ya da kaplama yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Öncelikle tedavi tamamlanır ve sonrasında proteze yönelik işlemler yapılabilir.

Nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı bir diş etine sahip olmak istiyorsanız ağız hijyenine özen göstermeniz gerekmektedir.  Sigara, diabet  hastalığı, çapraşık dişler hastalık şiddetini arttırabilir. Günde 2 defa dişleri fırçalamalı  en az 6 ayda 1 defa diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.

Diş eti çekilmesi Fiyatları

Diş eti çekilmesi tedavi edilmezse, ortaya çıkacak diş tedavi ihtiyaçları dişeti tedavisi maliyetinden her zaman daha yüksek olacaktır. Fiyatlar ve tedavi hakkında bilgi almak için iletişim formunu kullanarak veya telefon numaralarımızdan Bize ulaşabilirsiniz.

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir?

Belirtiler görülmeye başladığından itibaren tedaviye başlanılmalı, muhakkak bir diş hekimine muayene olunmalı ve kontrol altına alınmalıdır. Diş taşlarının Diş hekimi tarafından temizlenmesi hastalığı kontrol altına almaktadır.

Hastalığa neden olan ağızdaki bakteriler temizlenmeli ve  ağız temizliği  yapılmalıdır. Kalsiyumu yüksek gıdalardan beslenilmelidir. Peynir, süt, yumurta tüketimini artırmak gerekmektedir.

Diş eti çekilmesi tedavisi

Oluşan hasarın tedavi edilmesi: Dişetinde oluşan problemli alana dolgu yapılarak ya da diş tamamen kaplanarak uygulanır. Problemli olan bölgedeki diş eti dokusunu cerrahi işlemlerle yerine getirme: Greftleme ve kaydırma yolları ile yapılmaktadır. Greftlemede kişinin damağından alınan greft adındaki parça çekilme olan bölgeye uygulanır. Kaydırma işleminde ise çekilmenin hemen yanındaki alan sağlam dokulu ise bu sağlam doku çekilme olan tarafa kaydırılarak çekilme kapatılır.

Diş eti çekilmesi akut ve kronik olmak üzere iki kısımdır 1-2 mm. kadar diş etinin çekilmesi kronik diş eti çekilmesi olarak adlandırılır. Çok büyük bir problem olmaz  daha yavaş ilerler. Akut diş eti çekilmesi olarak adlandırılan 3-4 mm. kadarlık diş eti çekilmeleri çok hızlı ilerler. Tedavisi yapılarak kontrol altına alınmalıdır.


Özel Meltem Diş Poliklinikleri

Meltem Diş Poliklinikleri, 20 yılı aşkın süredir sağlık sektörünün öncülerinden olan Meltem Hastanesine bağlı ve uzman diş kadrosu ile ağız, çene, diş problemleri üzerine sektörün aranılan ismi olmaya devam etmektedir.