Pazartesi - Cumartesi 09:00-23:00İletişim: 0212 507 5555GSM: 0533 741 4241info@meltemdis.com

Hipnozla Diş Tedavisi

13 Temmuz 2018
hipnozla-diş-tedavisi-1200x800.jpg

Hipnoz ve Diş Hekimliği

Diş hekimliğinde Hipnozun rolü.

Korkuları, kaygıları ve fobileri yenmek hayal değil.  Hastalarımıza huzurlu ağız ve diş cerrahisi için İstanbul da hipnozla diş tedavisi ve ameliyatı imkanını Meltem Diş olarak sağlamaktan gurur duyuyoruz. Dünya genelinde son yirmi yılda daha fazla kullanılan bu yöntem Türkiye’de yeni yeni gelişmektedir. ülkemizde bu tarzda hizmet vermenin öncülüğünü yaptığımız için ayrıca gurur duymaktayız. Hipnoz, diş hekimliğinde alternatifi ve yan etkisi olmayan bir araçtır. Hasta işbirliğini korurken etkili bir sedasyon sağlar.

Diş tedavisinde hipnoz ülkemizde pek yaygın olmamakla birlikte yoğun ihtiyaç duyulan bir yöntemdir. İnsanların en az % 50 sinde diş hekimi korkusu bulunmaktadır. Bu durum ağız ve diş sağlığı konusunda ülkemizin yaygın problemlerinin temel nedenlerinden biridir. Amerika’da doktorların %25’i hipnozla diş tedavisi uygularken, ülkemizde % 1 oranındadır. Hipnozla tedavide hasta seçimi çok önemlidir. Dahası, korku ve fobi ayırt edilmelidir. Bu sayede sistematik duyarsızlaştırma gibi diğer tedavi teknikleri, ile birlikte, güçlü bir davranışdeğiştirme yöntemi uygulanarak tamamen korkuyu yenme konusunda hastaya destek olunabilir.  Kısacası hipnozla diş tedavisi beden, Zihin ve Ruh uyumuyla hastanın tedaviye açık hale gelmesidir. Ve hipnozla tedavi sonrası hastada bulunan fobi veya korku tamamen yok olabilir. Hipnozla diş tedavisinden sonra normal hastalara göre ya hiç yada daha az ağrı sızı görüldüğü belirlenmiştir.

Diş hipnozu Özellikleri:

 • Diş hekimi korkusunun üstesinden gelmek için öncelikle hipnoza başlangıç için sesle hazırlık yapılarak hasta rahatlatılır.
 • Fobileri çözücü girişimler ile hastanın korkuları öğrenilir
 • Tamamen rahatlatma evresine giriş için ilk adımlar atılır.
 • Korku ve kaygıları yok etmek için hastayla trans aşamasına giriş başlar
 • 10 dakika içinde  hasta hipnoz ile şartlanır.
 • Güzel, rahatlatıcı, müzik verilerek hastaya cerrahi müdehale yapılır.
 • Hasta hipnoz etkisinden uyandırılır.

Çocuklarda Hipnozla Diş Tedavisi

Dişçi korkusu olanlar hangi yöntemi seçmeli, Hipnoz mu ? Anestezimi ?

Başlangıçta hipnozun diş için anesteziye göre daha etkisiz olacağı ve diş çekimi sonrası hastalarda daha çok ağrı olacağını düşünülüyordu. Yaşları beş ve 12 arasındaki 30 çocuk  rastgele ve 15 erlik gruplar halinde (A) veya (B)  adını alan 2 gruba ayrıldı. A grubuna anestezi yöntemi B grubuna ise hipnozla diş çekimi yöntemi uygulanmasına karar verildi. Sonuçlar çok şaşırtıcıydı, anestezi yöntemiyle diş tedavisi olan çocuklar uyuşma etkileri geçtikten sonra yoğun bir şekilde acı hissedildiği dile getirirken diş tedavisinde hipnoz ile diş çekimi yaptıran çocuklarda ağrı yok veya hafif ağrı bir vardı. Bu çalışma, hipnozun diş anestezi alan çocuklarda anksiyete ve ağrıyı azaltmada daha etkili olabileceğini düşündürmektedir. Böylece hipnozun anesteziye göre hem zararsız hemde daha başarılı bir yöntem olduğu kliniksel olarak gözlemlenmiş oldu.

Dişçi Korkusunu Yenebilmek Mümkün mü ?

Korku hepimiz için en temel olumsuz ama gerekli duygulardan biridir. Dişçi korkunuzu hem eğlenerek hemde çok rahat bir şekilde üzerinizden atmanız mümkün peki nasıl mı ? Bu uygulama size diş hekimine ne zaman uygun bir şekilde tepki  vermenizi zihninizde yeniden programlamaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu uygulamayı kullanarak  diş sağlığınızı sevmeyi öğreneceksiniz ! Cerrahi veya diş operasyonlarında zihninizi başka şeyler üzerine odaklayarak zihninizin tedaviye izin verdiğini göreceksiniz. Dişçi korkusu: psikoloji ile alakalı  eğitimle, sistematik duyarsızlaştırma ile veya klinik uygulamalarla kurtulabilinecek veya geçiştirilebilecek sağlığınızı olumsuz etkileyen bir davranış biçimidir.

Bazı dişçi korkusu nedenleri aşşağıda sıralanmıştır.

 • Dişçi koltuğu korkusu
 • Dişe vurulan iğne korkusu
 • Kesici, delici, sökücü doktor araçlarından korkma
 • Genel doktor korkusu

Çözüm yolları

 • Sistematik duyarsızlaştırma
 • Hipnoz ile tedavi

Diş Hekimliğinde Hipnotik İndüksiyon

Hipnoz hasta yönetiminde değerli bir tekniktir. Uygun eğitim ile, genel dişhekimleri bu hizmeti bir tedavi yöntemi olarak hastalara sunabilir, Dişçi korkusu olan ve endişeli hastalar için en iyi çözüm yollarından biri bu olabilir. Bu makalede, diş hekimliğinde hipnozun klinik kullanımlarına ilişkin literatürün temelinin anlaşılmasını sağlar. Hipnoz yarı uyku halidir, hasta zihinsel ve bedensel olarak şartlanarak uyku moduna geçer.

Hastanemizin de üye olduğu Uluslararası Tıp ve Diş Hekimliği Hipnoterapi Derneği; Hipnoterapist dişçiler aracılığı ile dişçi korkusunu yenmenin yolları üzerinde çalışarak mükemmel dişçiliği topluma sunmak için kurulmuştur. Hipnozlu diş tedavisi bireylere  ilaç olmadan dişçi korkusunu yenmesine yardımcı olmak için sağlık uzmanlarıyla ile uyumlu çalışır.

Misyonumuz çağdaş tedavilerle sağlıklı yaşam ve daha az travmatik durumları, olumlu bir şekilde çözerek bireyin huzurlu ve uyum içerisinde ihtiyaçlarını karşılayabilmesine yardımcı olmaktır.

Bizimle nasıl iletişim kurmak istersin?

Özel Meltem Diş Poliklinikleri

Meltem Diş Poliklinikleri, 20 yılı aşkın süredir sağlık sektörünün öncülerinden olan Meltem Hastanesine bağlı ve diş hekimi kadrosu ile ağız, çene, diş problemleri üzerine sektörün aranılan ismi olmaya devam etmektedir.