Pazartesi - Cumartesi 09:00-23:00İletişim: 0212 507 5555GSM: 0533 741 4241info@meltemdis.com


Yirmilik Diş Nedir ? Gömülü 20 lik Diş Çekimi


Gömülü yirmilik diş nedir ?

Anatomik olarak 32 dişin 4 ünü oluşturan ve normal bir şekilde her insanda çıkması muhtemel olan en arka azı dişlere 20 lik diş ( yirmilik diş ) denir. Bazı insanların; çene yapısı küçük olduğu için dişin çıkmaya çalıştığı halde çenede  yer olmadığı için  çıkarken ilk çıkma belirtileri olarak ağrı yapabilir  ve diğer dişleri yamultarak çarpıklaştırabilir. Çeneye baskı yaptığı için çene ağrısına, migren sanılan baş ağrısına, mide bulantısına, iltihaplıysa sızan mikroplar boğaz ağrısına ve  bademcik şişmesine de sebep olabilir. 20lik diş  genellikle 17 ile 30 yaş arasında çıktığı gözlenmektedir. Herkeste çıkmayabilir, tamamen genetik ile alakalı bir durumdur.  Ayrıca dişin iltihaplanması mide bulantısı, boğaz şişliği ve yüksek ateş yapabilir. Yirmilik diş ameliyatı genelde zor olmamakla birlikte 1 – 3 hafta gibi bir zaman zarfında iyileşir. 20lik dis cekimi sonrası damakta oluşan boşluklar ortodonti ile tedavi edilebilmektedir. 20 lik diş kökünüzü saklamayı unutmayın, kim bilir belki gelecekte kök hücre tedavisi ile rahatsız olan bir organınızın kurtarıcısı olabilir.


gömülü yirmilik diş çekimi

Neden yirmilik dişler var?

Yetişkinler 32 dişle kadar dişe  sahip olabilir. Yirmilik dişler aldığımız son dişleri vardır. Birçok kişide; 32 diş için çok küçük çene yapısı vardır. Genellikle sadece 28 diş için yeterli alan vardır. Diğer tüm dişler mevcut ve sağlıklı iseniz, artık olabilir yirmilik dişler düzgün bir büyüme için yeterli alan olduğunu.

20 lik Diş Ağrısı ve Yirmilik Diş İltihabı Durumunda Ne Yapabilirim ?

Hızlı , etkili ve pratik çözüm olarak yirmilik diş ağrısı durumunda ağzınızı tuzlu su ile çalkalayın ve  diş fırçası ile ulaşamayacak yerlere ulaşmaya çalışın.  Bi ağız dolusu suyu ve bir çay kaşığı tuz ile gargara yapabilirsiniz, bu  dişeti ağrısını ve iltihabı azaltır. Kullanımdan önce suyun sıcak olmadığına emin olunuz. Gün içinde bunu birkaç kez yapın. İltihabı azaltmak için  antibakteriyel gargara ile birlikte  klorheksidin de kullanılabilir. Parasetamol türevleri veya ibuprofen türevleri gibi ağrı kesici tabletler de kısa vadede yardımcı olabilir.

Yirmilik dişleri çektirmek zor mudur ?

Gömülü diş çekimi zorluğu köklerin pozisyonuna bağlıdır. Ne kadar kolay ya da zor bir diş çekimi olacağını ancak doktorunuz röntgen görüntülerini inceledikten sonra size söyleyebilir. Üst yirmilik dişler genellikle daha sık etkilenirler, alt dişleri sökmek daha çıkarmak kolaydır. Genellikle, lokal anestezi  önerilir.  Genel anestezi de bir olasılıktır, bu, yalnızca bir hastanede kullanılır.

Yirmilik Dişleri Çektirme Fiyatları, Maliyeti Nedir ?

Yirmilik dişlerin çıkarılması maliyeti, fiyatları tedavisinin zorluk bağlıdır ve cerrahi bir operasyon olduğu için tam donanımlı diş kliniği yada diş hastanesinde tedavi olmanız önerilir. Yirmilik diş çektirmek ne kadar, ücreti nedir diye hasta danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Yirmilik Dişlerin Çekilmesi | Gömülü Dişin Çekilmesi gerekli midir?

20 lik diş mutlaka çıkar mı  ve çıkarsa 20 lik diş çektirilmeli mi ?

20 lik  Gömülü Dişlerin Çekilmesine Gerek Kalmayan Durumlar.

 • Sağlıklı olduğu ve sağlığımıza zarar vermediği durumlarda.
 • Dişin tamamen çıktığı durumlarda çekime ihtiyaç yoktur.  (tam patlak)
 • Doğru yerleşmiş olması gerekmektedir, diğer dişleri yamultmamalıdır.
 • Normal dişlerden bir farkı yoktur, çürürse dolguda yapılabiliir günlük hijyenve diş bakım uygulamalarının bir parçası olarak temizlenmesi gerekir

Gömülü Diş Zararları | Yirmilik Diş Zararları 

Bazen yirmilik dişler sadece kısmen ortaya çıkar. Diğer zamanlarda, tamamen gizli kalır.  Yirmilik dişler çene içinde bazen ters,  yatay veya çene çeşitli açılarda büyüyebilir. Bu durum diş yapısını bozar ve diğer dişleri çarpıtır.

Yirmilik dişler diş etleri ile kısmen ortaya çıkarsa bu durum bir dizi sorun oluşturulur. Diş eti hastalıklarına sebep olabileceği gibi, mikrop ve bakteriler için mıknatıs etkisi yaptığı bilinmektedir. Yarım çıkan gömülü diş kesinlikle çektirilmelidir.

Yirmilik dişi çektirmek her zaman son çare değildir. Diş hekiminizle gömülü diş çekimininmecburi olup olmadığı hakkında ve 20 lik dişinizin durumunu hakkında muayene olmalısınız.

20lik Diş Ameliyatı Zor Mu | Ağrı yapar mı ?

Diş hekiminiz ya da ağız cerrahızın operasyonunu gerçekleştirirken seçeceği uyuşturma yöntemleri:

 • Lokal anestezi: Hekiminiz ya da ağız cerrahınız, işlem sırasında genelde anestezi yönetir. 20 lik diş çekimi sırasında uyanık olursunuz. Bazı baskı ve hareketleri hissetmenize rağmen, ağrı olmayacaktır.
 • Genel anestezi: Özel durumlarda, genel anestezi yapılabilir.Bu yöntem burnunuzdan koklatarak ya da kolunuzdan damar yolu ile olabilir. Sonra hasta bilincini kaybeder. Bu sırada cerrahi ekip yakından, solunum, sıcaklık, sıvı ve kan basıncını izler.

20 lik diş çekimi sonrası yapmanız gerekenler

Daha kolay iyileşmek için, diş hekiminizin tavsiyelerini takip etmelisiniz bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Kanama: Kanın bazı sızma yirmilik diş çıkarıldıktan sonra ilk gün ortaya çıkabilir. Eğer soket kan pıhtısı çıkarmak yok ki aşırı tükürme önlemek için deneyin. Diş hekimi veya oral cerrah tarafından yönlendirildiği gibi ekstraksiyon sitesi üzerinden gazlı bez değiştirin.
 • Ağrı Kesici: Reçetesiz bildiğiniz bir ağrı kesici ile ağrıdan kurtulmanız  mümkün olabilir, ancak diş hekiminizin ya da ağız cerrahınızın yazdığı reçeteli ağrı kesiciyi kullanmak daha iyidir.
 • Şişlik ve morarma: Bu durumda bir buz paketi kullanın. Yanaklarda şişme bir kaç gün boyunca devam edebilir. Morarmanın geçmesi ise iki üç günü bulabilmektedir.
 • Etkinlik: Ameliyat sonrasında günün geri kalanı için dinlenme planlıyoruz. Ertesi gün normal faaliyetlerine devam, ama en azından bir hafta boyunca, yorucu aktivitelerden kaçının.
 • İçecekler: Ameliyattan sonra bol su içiniz. Ilk 24 saat içinde, alkollü kafeinli, gazlı ya da sıcak içecekler içmeyin.
 • Gıda: İlk 24 saat boyunca, örneğin yoğurt veya ılık çorba gibi yumuşak gıdalar yiyin. Sert, yapışkan, sıcak veya baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 • Ağzını temizlenmesi: Dişlerinizi fırçalamayın sadece ağzınızı çalkalayın, fakat ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde gargarada kullanmayınız. İlk 24 saat sonra diş fırçalama devam edebilirsiniz. Fırçalarken cerrahi yaranın yakınında özellikle nazik olun ve yavaşça ılık tuzlu suya her iki saatte ve bir hafta boyunca yemeklerden sonra ağzınızı çalkalayın.
 • Tütün kullanımı: Eğer sigara içiyorsanız, ameliyattan sonra en az 72 saat boyunca tütün kullanmayınız. Tütün kullanımı iyileşmeyi geciktirebilir ve komplikasyon riskini artırabilir oral cerrahi sonrası tütün ürünlerini kullanmamalısınız.
 • Dikişler: Bir kaç hafta içinde dikişler çözülür veya aldırılabilir. Erimeyen dikişleri aldırmalısınız.

20 lik Diş Ameliyatı Sonrası Diş Hekiminize Danışmanız Gereken Acil Durumlar

Eğer bir enfeksiyon durumunuz var ise; sinir hasarı veya diğer ciddi komplikasyonlara  işaret edebilir. Aşağıdaki belirtili bulguların herhangi birini yaşarsanız diş hekiminize ya da ağız cerrahınıza ulaşmalısınız. Dişinizde ki şişlik fazla ise veya yanak yüz komple şişmiş gözüküyorsa  doktorunuza danışmalısınız. Yine gömülü diş ağrısı veya  çok aşırı ise bunuda dikkate almalısınız. Yirmilik dişlerin çıkarılmasından sonra bir kaç gün şişlik gelebilir. Vücut iyileştikten sonra  yüz veya görünümünüzde hiçbir fark olmayacaktır.

 • Zorlukla  yutma veya nefes alamama
 • Aşırı kanama
 • Ağrı kesicilerin işe yaramadığı şiddetli ağrı
 • İki ya da üç gün sonra şişmesi
 • İrin veya sinire temas elektrik çarpma hissi
 • Kalıcı hissizlik veya duyu kaybı
 • Burundan kan veya irin akıntısı

Bizimle nasıl iletişim kurmak istersin?

Özel Meltem Diş Poliklinikleri

Meltem Diş Poliklinikleri, 20 yılı aşkın süredir sağlık sektörünün öncülerinden olan Meltem Hastanesine bağlı ve uzman diş kadrosu ile ağız, çene, diş problemleri üzerine sektörün aranılan ismi olmaya devam etmektedir.