Yirmilik Diş Nedir ? | Gömülü 20 lik Diş Çekimi


Home » Ağız ve Çene Cerrahisi » Yirmilik Diş Nedir ? | Gömülü 20 lik Diş Çekimi

Gömülü yirmilik diş nedir ?

Anatomik olarak 32 dişin 4 ünü oluşturan ve normal bir şekilde her insanda çıkması muhtemel olan en arka azı dişlere 20 lik diş ( yirmilik diş ) denir. Bazı insanların; çene yapısı küçük olduğu için dişin çıkmaya çalıştığı halde çenede  yer olmadığı için  çıkarken ilk çıkma belirtileri olarak ağrı yapabilir  ve diğer dişleri yamultarak çarpıklaştırabilir. Çeneye baskı yaptığı için çene ağrısına, migren sanılan baş ağrısına, mide bulantısına, iltihaplıysa sızan mikroplar boğaz ağrısına ve  bademcik şişmesine de sebep olabilir.
20lik diş  genellikle 17 ile 30 yaş arasında çıktığı gözlenmektedir. Herkeste çıkmayabilir, tamamen genetik ile alakalı bir durumdur.  Ayrıca dişin iltihaplanması mide bulantısı, boğaz şişliği ve yüksek ateş yapabilir. Yirmilik diş ameliyatı genelde zor olmamakla birlikte 1 – 3 hafta gibi bir zaman zarfında iyileşir. 20lik dis cekimi sonrası damakta oluşan boşluklar ortodonti ile tedavi edilebilmektedir. 20 lik diş kökünüzü saklamayı unutmayın, kim bilir belki gelecekte kök hücre tedavisi ile rahatsız olan bir organınızın kurtarıcısı olabilir.

Neden yirmilik dişler var?

Yetişkinler 32 dişle kadar dişe  sahip olabilir. Yirmilik dişler aldığımız son dişleri vardır. Birçok kişide; 32 diş için çok küçük çene yapısı vardır. Genellikle sadece 28 diş için yeterli alan vardır. Diğer tüm dişler mevcut ve sağlıklı iseniz, artık olabilir yirmilik dişler düzgün bir büyüme için yeterli alan olduğunu.

20 lik Diş Ağrısı ve Yirmilik Diş İltihabı Durumunda Ne Yapabilirim ?

Hızlı , etkili ve pratik çözüm olarak yirmilik diş ağrısı durumunda ağzınızı tuzlu su ile çalkalayın ve  diş fırçası ile ulaşamayacak yerlere ulaşmaya çalışın.  Bi ağız dolusu suyu ve bir çay kaşığı tuz ile gargara yapabilirsiniz, bu  dişeti ağrısını ve iltihabı azaltır. Kullanımdan önce suyun sıcak olmadığına emin olunuz. Gün içinde bunu birkaç kez yapın. İltihabı azaltmak için  antibakteriyel gargara ile birlikte  klorheksidin de kullanılabilir. Parasetamol türevleri veya ibuprofen türevleri gibi ağrı kesici tabletler de kısa vadede yardımcı olabilir.

Yirmilik dişleri çektirmek zor mudur ?

Gömülü diş çekimi zorluğu köklerin pozisyonuna bağlıdır. Ne kadar kolay ya da zor bir diş çekimi olacağını ancak doktorunuz röntgen görüntülerini inceledikten sonra size söyleyebilir. Üst yirmilik dişler genellikle daha sık etkilenirler, alt dişleri sökmek daha çıkarmak kolaydır. Genellikle, lokal anestezi  önerilir.  Genel anestezi de bir olasılıktır, bu, yalnızca bir hastanede kullanılır.

Yirmilik Dişleri Çektirme Fiyatları, Maliyeti Nedir ?

Yirmilik dişlerin çıkarılması maliyeti, fiyatları tedavisinin zorluk bağlıdır ve cerrahi bir operasyon olduğu için tam donanımlı diş kliniği yada diş hastanesinde tedavi olmanız önerilir. Yirmilik diş çektirmek ne kadar, ücreti nedir diye hasta danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Yirmilik Dişlerin Çekilmesi | Gömülü Dişin Çekilmesi gerekli midir?

20 lik diş mutlaka çıkar mı  ve çıkarsa 20 lik diş çektirilmeli mi ?

20 lik  Gömülü Dişlerin Çekilmesine Gerek Kalmayan Durumlar.

Gömülü Diş Zararları | Yirmilik Diş Zararları 

Bazen yirmilik dişler sadece kısmen ortaya çıkar. Diğer zamanlarda, tamamen gizli kalır.  Yirmilik dişler çene içinde bazen ters,  yatay veya çene çeşitli açılarda büyüyebilir. Bu durum diş yapısını bozar ve diğer dişleri çarpıtır.

Yirmilik dişler diş etleri ile kısmen ortaya çıkarsa bu durum bir dizi sorun oluşturulur. Diş eti hastalıklarına sebep olabileceği gibi, mikrop ve bakteriler için mıknatıs etkisi yaptığı bilinmektedir. Yarım çıkan gömülü diş kesinlikle çektirilmelidir.

Yirmilik dişi çektirmek her zaman son çare değildir. Diş hekiminizle gömülü diş çekiminin mecburi olup olmadığı hakkında ve 20 lik dişinizin durumunu hakkında muayene olmalısınız.

20lik Diş Ameliyatı Zor Mu | Ağrı yapar mı ?

Diş hekiminiz ya da ağız cerrahızın operasyonunu gerçekleştirirken seçeceği uyuşturma yöntemleri:

20 lik diş çekimi sonrası yapmanız gerekenler

Daha kolay iyileşmek için, diş hekiminizin tavsiyelerini takip etmelisiniz bunlar aşağıdaki gibidir:

20 lik Diş Ameliyatı Sonrası Diş Hekiminize Danışmanız Gereken Acil Durumlar

Eğer bir enfeksiyon durumunuz var ise; sinir hasarı veya diğer ciddi komplikasyonlara  işaret edebilir. Aşağıdaki belirtili bulguların herhangi birini yaşarsanız diş hekiminize ya da ağız cerrahınıza ulaşmalısınız. Dişinizde ki şişlik fazla ise veya yanak yüz komple şişmiş gözüküyorsa  doktorunuza danışmalısınız. Yine gömülü diş ağrısı veya  çok aşırı ise bunuda dikkate almalısınız. Yirmilik dişlerin çıkarılmasından sonra bir kaç gün şişlik gelebilir. Vücut iyileştikten sonra  yüz veya görünümünüzde hiçbir fark olmayacaktır.

[Toplam:124    Ortalama:2.8/5]