Zirkonyum Diş Kaplama


Home » Zirkonyum Diş » Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama
Ana Resim

Zirkonyum kaplama – Zirkonyum Fiyatları

Zirkonyum Kaplama Nedir ?

Bir dişin görünümünü iyileştirmek için yıpranmış en popüler seramik kron türüdür.  Uzun ömürlü ve dayanıklı olan kristal bir tür maddedir.  İnsan vücudu ve yapısı ile uyumlu olan bir çok kuvvetli malzemeden imal edilen bir kaplama türüdür. Temel maddesi olan Zirkonyum, yapay eklemler gibi  birçok tıbbi uygulamalarda kullanılan  güçlü ve dayanıklığı ile bilinen maddedir.
Ayrıca doğal dişlerden ayırt edilemeyecek kadar saydam bir görünüme sahiptirler. İnsanın anatomik yapısı onu reddeden veya ona alerjik bir reaksiyon gösteren tepkiler vermemektedir. Yani hastaya tedavi uygulama kararı aşamasında hastada muhtemel bir metal alerjisi riski konusunda da korku yoktur. Metal destekli porselenlere göre daha çok tercih edilen ve güvenli olan zirkonyum kaplama diş doktorlarımız tarafından önerilen ve kullanımı daha güvenilir olan diş kaplama yöntemidir.

Zirkonyum kaplama fiyatları 2018 

Amerika Birleşik Devletleri Fiyatlar birim başına yaklaşık 1000 $ ve İngiltere’de birim başına 600 £ civarında bulunmaktadır. Bu ortalama fiyat sadece kaba bir tahmin ve Türkiye’de durumun çok daha ekonomik olduğunu unutmayın. Zirkonyum diş fiyatları listesi için lütfen sağlık danışmanlarımızdan fiyat alınız. Web sitemizde ilan etmemiz kanunen haksız rekabet olmaması için tabipler odası tarafından alınan karar nedeniyle yasal değildir.

Birden kron gerekiyorsa, tedavi almak için yurt dışından Türkiye’ye seyahat etmek de Avrupa ve ABD de yaşayan hastalar için ekonomik olabilir.

Zirkonyum Diş Maliyetli mi ?

Fiyatlar büyük ölçüde yaşadığımız ülkeye göre değişir, diş hekimi deneyimi ve tedavisi, taç / diş büyüklüğünü sağlayan diş teknisyeni gibi çeşitli etkenler göz ününde tutulur ancak genel olarak zirkonyum fiyatları , kaplamalar arasında en pahalı tür olduğu doğrudur.  Dayanıklılık, doğal bir görünüm ve biyo uyumluluk bir daha kabarık bir fiyat etiketini de yanında getiriyor .

Zirkonyum diş kaplamanın faydaları ve avantajları:

En büyük avantajı % 100 beyaz olmasıdır. Bu, gülümserken yada diğer insanlarla iletişim kurarken hiçbir metalin görünür olamayacağı yani dişin doğal duracağı anlamına gelir.

 • Olağanüstü zor durumlarda kullanılabilmesi
 • Aşınmaya ve eskimeye yani deformasyona dayanıklı olması.
 • Doğal dişlere benzer olması, Orjinal dişlere nazaran farklı gözükmez.
 • Yeterince saydam ve ışığı geçirken olması
 • Normal dişi çürütmemesi ve zarar vermemesi
 • Hiçbir Metal içerikli olmaması
 •  Boyut, şekil ve renk olarak kolay değiştirilebilir bir madde olması
 • Biyouyumlu olması
 • İnsan  yapısına alerjik reaksiyonlar göstermemesi
 • Dış etkenlerden etkilenmeyip renk değiştirmemesi

Yani iyi bir seçim olan zirkon kaplama; güçlü, uzun ömürlü ve görsel olarak çekicidir. Onların hasar veya lekelenme belirtilerini en aza indirgemesinin yanı sıra dişin fonksiyonunu korumak için yardımcı olması açısından idealdir. Tedavi süresi 3 seanstır ve ortalama 7 güniçinde işlem gerçekleşir.

Zirkonyum Kaplama Dişin Dezavantajları 

Zirkonyum diş kaplamanın zararları ; sert ve dayanıklı olması kendi lehine olduğu gibi alehinede sonuçlara neden olabilmektedir. Yani  malzeme diş kökünde yada diğer dişlere sürtünmeyle deformelere neden olabilir yani aşındırıcı bir kaliteye sahiptir.

Ayrıca hastaya entegre edilmesi operasyonu altın kaplama dişe göre çok  daha zor olduğundan dolayı bazı doktorlar altını kaplama dişi daha çok tercih etmek istemektedir.

İmplantlarla Uyumu

Titanyumla muhteşem uyum sağlar, protez titanyum vidanın üzerine yerleşirse kusursuz görünüm ve mükemmel uyum gözlenecektir.

Lakin ki titanyum bir metaldir ve korozyona uğrar. Korozyonun, elektrokimyasal saldırısıyla malzemelerin kademeli bozulması kaçınılmazdır metalik implant insan vücudu tarafından kabul edilse de düşmanca görülür elektrolitik durum özellikle endişe vericidir. Korozyona neden olmaz. Tedaviyi gören kişilerin yorumları %99 oranında olumlu olduğu göz önüne alınması gerekmektedir.zirkonyum

Altın Diş ve Porselen Dişe göre Kıyaslaması

Metal implantların klinik önemi partikül korozyon ile bozulduğu kanıtladığından dolayıdır. Ve bunun sonucunda “periprostetik” kemik kaybına yol açan olaylar zincirine neden olabilmektedir.

Altın kron çok uzun yıllardır birçok insan tarafından kullanılmaktadır ve de vücut tarafından tolere edilir bir kaplama çeşidi olduğu gerçektir. Ama bu gülümseme esnasında doğal görünümden uzak ve çoğu zaman iticidir. Altın görünümlü dişler diğer insanlar için hoş gözükmemektedir ve gülüş şıklığını bozmaktadır.

Zirkon diş kesinlikle altın, metal veya porselen kronlardan daha sağlamdır. Isırış yemek yeme ve kırmak için diğer çeşit kronlarla karşılaştırıldığında, çok daha uzun ömürlü olduğu aşikardır.
Porselen kronlar da metal bir tabana kaynaşmış olması gerekir ve tabanı metal olduğu için porselen kron kullanan insanların dişeti üzerinde siyah çirkin bir çizgi göze batmaktadır.

Porselen diş arasındaki farkı ise zirkonyum kron öğütülmüş kristal olduğundan, metale  ve porselen göre en az 5 kat daha güçlü olduğu garanti edilir. Porselenlere göre daha küçük hacimle daha güçlü ve performansı yüksek bir verim sağlar.

Zirkon Diş Nasıl Uygulanır ?

Tedavi kron kaplamalara benzemektedir.

Tedavi iki aşamadan oluşur.

 1. Hazırlık Aşaması: Dişlernizden ölçü alınır ve durumu değerlendirir. Hekiminiz sizinle prosedürü görüşür ve zirkon kaplama yerleşecek alanı temizleyerek kaplanın yerleşeceği alanı hazırlar. Dişin doğru şekil alması için lokal anestezi yaparak hizalayıcı maddeyi yerleştirir. Isırmanız için özel macun yada kağıt verilir. Bu kaplama için rehber olarak kullanılacaktır.
 2. Kaplama uydurma aşaması: Hazırlanan diş yüzeye yerleştrilir pozisyonu ve görünümü düzenlenir ve zirkonyum diş yapıştırılır. Tekrar kontrol edilir ve sonuç olarak doğal dişinizden ayrılamacak derecede uyumlu dişiniz hazır hale gelmiş olur.

Zirkon dişlerin bakımıda diğer dişlerinkisi gibi önemlidir. Normal diş gibi dişlerinizi fırçalayarak gülük bakımlarını yapmanız temiz ve hijyenik olarak dişlerinize iyi bakmanız gerekmektedir.

Metalsiz Seçeneği Var mıdır ?

Zirkonyum oksit ZrO2. Bu ZrO2  özelliklerini geliştirmek için itriyum (başka bir metal) ile birleştirilir başka bir metal olarak adlandırılan hafniyum oksit (Hf)  ortaya çıkar ve  saf değildir. Yani malzeme içinde metal atomu vardır, ancak sonuç bir beyaz opak görünümlü bir ürün ve seramik gibi gözüken yeni formda yer almaktadır. Malzeme çok güçlü ve sert olmasının yanı sıra aynı zamanda kronları ve köprüleri yapmak için kullanılmıştır. Bu madde zirkonyum ile aynı zamanda titanyumda olduğu gibi kemik ile (osseointegre) kaynaşma özelliğine sahiptir. İlk önce 2008 yılında Avrupa’da daha sonra 2013 yılında ABD ve Kanada’da kullanıma geçmiştir.

Zirkonyum Diş İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • Beyazlatmanıza gerek kalmaz çünkü leke tutmaz sürekli bakımını yapmanızı öneririz.
 • Yapaylığını belli olmaz doğal durur normal dişten ayırt edilemez. Estetik bir görüntüye sahiptir.
 • Bir çeşit kristal olduğundan çok dayanıklıdır ve ömrü uzundur. Sağlamdır çabuk kırılmaz yada çürümez.
 • Alerji yapan bir madde değildir.
 • Tedavi süreçlerinde hastanın cinsiyetinin önemi yoktur erkek veya bayanda aynı tedavi şekli uygulanır.
 • Fiyat listesi sadece telefonla verilebilmektedir.

 

[Toplam:105    Ortalama:2.9/5]