Pazartesi - Cumartesi 09:00-23:00İletişim: 0212 507 5555GSM: 0533 741 4241info@meltemdis.com

20’lik gömük dişler çekilmeli mi, çekilmemeli mi?

10 Temmuz 2018
20lik-diş-çekimi-1-1200x800.jpg

Gömük dişlerin hangi durumlarda çekilmesi gerektiği merak edile gelmiştir. Çekilmeli midirler yoksa ağızda mı bırakılmalıdırlar. Diş hekimi Cumhur Akgün sık rastlanılan diş problemlerinden olan gömük dişler konusunda aydınlatıcı bilgiler verdi.

Hepimizin bildiği gibi ağzımızda en son süren dişler üçüncü azı dişleridir. Genelde 17 ile 25 yaşları arasında sürmeye başlarlar. Bu dişlerin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusu tartışılmalıdır. Eğer doğru pozisyonda sürerlerse ve çevre dokulara zarar vermiyorsa bu dişin yerinde kalmasında bir sakınca yoktur. Çene kemiğine kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin ileride yol açacağı zararlar göz önüne alınarak çekimine karar verilebilir. Bu durum panaromik röntgen ile tespit edilir. Diş arkındaki yer darlığı durumlarında dişin sürmesi dişeti, kemik ve diğer komşu diş engeline takılabilir. Sürme zamanı geldiği halde çeşitli nedenlerle çene kemiği içinde kalarak süremeyen dişlere “gömük dişler” denir. En sık rastlanan gömük dişler 20 yaş dişleri olarak da bilinen 3. büyük azı dişleridir.

Bu dişler iki şekilde gömük kalırlar;

  • Tamamıyla kemik içinde olanlar.
  • Bir kısmı kemik içinde kalıp, bir kısmı ise ağız içinde sürmüş olanlar

* * *

Sürememiş veya yarı sürmüş olan bu dişler çeşitli sorunlara neden olabilirler. Bunlar kısaca şunlardır;

  • Çevre dişeti dokusunda enflamasyon, periostitis (enfeksiyondan ötürü kızarıklık ve ağrı), yüzde şişlik
  • 2.azı dişinde çürük
  • Dişin etrafındaki kemikte enflamasyon
  • Kist ve kist sonucu görülebilecek kemik kaybı
  • 2.azı dişinin sürmesinin engellenmesi
  • Diğer dişlerde yer değiştirme sonucu (20 yaş dişinin sürmeye yer bulamayıp sıkıştırmasından dolayı) maloklüzyon yani diş dizisinde bozukluk
  • Alt çene kemiğinin angulus dediğimiz köşe kısmında kırıklar
  • Çene ekleminde sorunlar

Sonuç olarak, gömük kalmış dişler diğer dişler ve çevre dokuları için potansiyel bir tehlike kaynağıdır. Gömük kalacağı tespit edilen her dişin zaman geçirmeden çıkartılması gerekmektedir

Gömük dişlerin çekiminde; dişin konum, şekil ve boyutuna bağlı olarak uygulanacak işlemin zorluk derecesi değişir. Basit bir çekimden sonra hafif bir şişlik, ağrı ve kanama olabilir. Daha özel işlemler gerektiren bazı kompleks çekimler de uygulanabilmektedir. Diş hekiminizin alacağı önlemler ve bulunacağı tavsiyeler yan etkileri minimalize eder.

Bizimle nasıl iletişim kurmak istersin?

Özel Meltem Diş Poliklinikleri

Meltem Diş Poliklinikleri, 20 yılı aşkın süredir sağlık sektörünün öncülerinden olan Meltem Hastanesine bağlı ve uzman diş kadrosu ile ağız, çene, diş problemleri üzerine sektörün aranılan ismi olmaya devam etmektedir.