Ağız ve Çene Cerrahisi
Ana Resim

Ağız ve Çene Cerrahisi

Ağız ve Çene Cerrahisi, ağız içinde bulunan tüm dokuların (dil,  yanak, dudak, tükürük bezleri vb.), dişlerin, çenelerin ve çene ekleminin bulunan kısımlarında bulunan her türlü sorun, rahatsızlık ve cerrahi tedavi işlemlerinde uzmanlık gerektiren cerrahi bölüme denir.

Çene cerrahisinin kapsamında olan diğer bir konu ise, doğumsal veya sonradan gelişen çene yüz anomalileridir. Bunlar arasında sıklıkla rastlanan damak ve dudak yarıkları, alt veya üst çenenin ileride veya geride konumlanması nedeniyle çiğneme fonksiyonunun ve estetiğin bozulduğu gibi durumlar gelmektedir. Bu amaçla ortognatik cerrahi, osteotomi, distraksiyon osteogenezisi, sert doku ve yumuşak doku ougmantasyonu gibi uygulamalar yapılmaktadır.

ALT ÇENE AMELİYATI

Halk arasında bilinen çene ameliyatının tıp terimlerinde karşılığı ortognatiktir. Hastaların durumlarına ve sorunlarına bağlı olarak hem alt çene hem de üst çene cerrahi işlemleri aynı anda yapılabilir. Bunun dışında sadece alt çene ameliyatı veya sadece üst çene ameliyatı yapılabilir.
Alt çene ameliyatları ortognatik tedavi süresince, tedavi sırasında yapılır. Çene ameliyatları süresi çenedeki bozukluklara ve sorunlara, sadece alt veya sadece üst çene ameliyatımı yoksa her ikisi de mi yapılacağına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat sadece alt veya üst çene ameliyatları ortalama olarak 1,5-3 saat kadar sürebilmektedir.
Alt çene ameliyatı sonrası 2-3 gün hastanın durumuna bağlı olarak yatış süresi vardır. Çene ameliyatı sonrası dönem ilk haftalar sıkıntılı geçebilmekte fakat çene ameliyatı 1 ay sonrası dönemde büyük bir düzelme ve iyileşme görülür. Tamamen iyileşme süreci kişiden kişiye veya ameliyat başarısına göre ortalama 6 aydır. Çene ameliyatı sonrasındaki 1 yılın sonunda ise kişi normal hayatına dönmekte ve hiç ameliyat olmamış gibi hissetmektedir.

Alt çene ameliyatı 18 yaşından sonraki dönemde sorun görüldüğü anda ortodonti tedavisine başvurulur ve ortodonti tedavisi yeterli görülmediğinde cerrahi işlem uygulanır. Alt çene ameliyatı yapılmadan önce kesinlikle hastada ortodonti tedavisine başlanılmalıdır ve dişlerin konumları sabitlenip düzenlenmelidir.
Alt çene ameliyatı ortodonti tedavisinin bir parçası olarak görülür. Dişlerde bulunan şekil bozuklukları ve sorunlar her yaşta giderilebilir fakat çene problemleri ve sorunları her yaşta yapılacak cerrahi işlemlere göre farklı sonuçlar verebilir. Çene cerrahisi işlemlerine ergenlik yaşını doldurmuş ve erişkin kişilerde başvurulur. Çene ameliyatları sırasında dişteki teller çıkarılmadan ameliyat edilir.

Alt Çene Ameliyatı Nasıl yapılır

 

Çene Ameliyatı riskli midir?

Her cerrahi operasyonunda olduğu gibi çene ameliyatında da bazı riskler vardır. Anestezi altında yapılan her türlü cerrahi işlemler sırasında az veya çok riskler olabilir. Fakat bunlar uzman hekimler tarafınca en aza indirgenebilir. Her uzman doktor yaptığı ve yapacağı ameliyatlara kesinlikle risksizdir diyemez. Her zaman bir risk vardır. Günümüzde yapılan çene ameliyatı teknolojinin gelişmesiyle ve tıp sektörünün ilerlemesi ve gelişmesi sayesinde ufak risklerle yapılan ameliyatlar arasındadır.
cene-cerrahisi

ALT ÇENE AMELİYATI NEREDE VE NASIL YAPILIR?

Alt çene ameliyatı genel anestezi olarak yapılmaktadır. Oluşabilecek enfeksiyonlara karşı ameliyatın  tam teşekküllü bir hastanede, steril bir ortamda yapılması gereklidir. Bunlara dikkat edildiği zaman enfeksiyon riski ortadan kalkmaktadır.

Ameliyat ortodonti tedavisi ile dişlerin şekil bozukluğu giderilir. Diş telleri çıkarılmadan Alt çenenin normalden küçük ya da geride olması durumunda çene kemiği kesilip öne doğru alınır, meydana gelen  aralığa kemik dokusu nakledilir. Titanyum plak ve vidalarla sabitlenir.
Alt çenenin önde ya da aşırı geliştiği durumlarda da kemik dokusu kesilerek alt çene geriye alınır. Kesik vidalarla sabitlenir. Dişleri birbirine bağlamak gerekmez. Beslenmeyle ilgili bir problem yaşanmamaktadır. Operasyon sonrası meydana gelen şişlikler ise bir haftada geçmektedir.

ALT ÇENE AMELİYATI KİMLERE UYGULANIR?

18 yaşını geçmiş gençlerde ve yetişkinlerde alt çene kemiğinde bozukluk ya da iskeletsel problemlerin olması

Alt çenenin üst çeneye göre önde olması (prognatizm)

Alt çenenin üst çeneye göre geride olması (mikrognatizm)

Alt çenenin sağda ya da solda olması

Çene ucunun küçük veya büyük olması

Çene ucunun ileride veya geride olması

Yüzde asimetri olması gibi sorunlar alt çene ameliyatı gerektirebilir.

CERRAHİ İŞLEM ÖNCESİNDE NELER YAPILIR?

Öncelikle hastanın tam teşhisi için röntgen çekilir. Ameliyat sırasında rehber olması açısından alçı modeller yapılır. Sefalometrik inceleme yapılır. (Operasyon öncesi değerlendirme için çekilen kafa röntgenidir)

Fotosefalometrik analiz. (Cerrahi öncesinde hastanın profildeki değişimi öncesi ve sonrasını gösterir) Bu çekilen filmler bilgisayara aktarılarak çeşitli ölçümler yapılır, kullanılan programlarla ameliyat olacak hastanın ameliyat sonrası görünümü hakkında fikir sahibi olunur.

ALT ÇENE AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Mükemmel bir estetik ve iyi bir profil görünümü elde edilir. Yaşam kalitesi artar ve kendine güven gelir. Hastanın çiğneme, yemek yeme ve konuşma gibi sorunları düzelir. Ortodontik tedavinin uzun vadede başarılı sonuçlanmasını sağlar. Ortodontik tedavinin süresini kısaltır ve çene kemiğinin daha iyi konumlanması sağlanır.
Hastanın varsa nefes problemleri ortadan kalkar. Ameliyat ağız içinden yapıldığı için iz kalmaz estetik açıdan hiçbir problem olmaz.

OPERASYON SONRASI NELERE DİKKAT EDİLİR?

Koruyucu olarak ameliyat sonrası antibiyotik tedavisi yapılır. Ortaya çıkabilecek ağrılar için ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanılmalıdır. İlk haftalarda sıvı gıdalar tüketilmelidir. Daha sonrasında yumuşak gıdalara geçilir.
İlk sargılar 3-4 gün içinde çıkarılır ve dikişler alınabilir. Hastalar sadece alt çene operasyonu olduğundan bir hafta sonra normal hayatına dönebilir.
Sonuç olarak alt çene ameliyatı sonrasında; Alt çene kemiği ileri veya geri alınabilir, Alt çene kemiği sağa veya sola döndürülüp eğrilikleri giderilebilir. Çene ucu uzatılabilir, kısaltılabilir asimetrileri giderilebilir.

Ağız ve Çene Cerrahisi ile ilgili detaylı bilgiler, Ağız ve Çene Cerrahisi fiyatları ve diğer hususlar için Bizlere iletişim numaralarımızı arayarak veya iletişim formunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]
Etiketler: