Diş Teli Tedavisi


Home » Ortodonti » Diş Teli Tedavisi
Diş Teli Tedavisi
Ana Resim

Diş Teli

Diş teli, dişlerdeki diziliş bozuklukların giderilmesi amacıyla kullanılan aparatlara verilen isimdir. Başarı oranı çok yüksek bir tedavi yöntemidir.

Arzu ettiğiniz diş yapısına ve gülümsemeye kavuşmanızı sağlayan bir tedavi yöntemidir. Teşhis koyulduktan sonra dişleriniz için bilgisayar ortamında sanal tedavi planı hazırlanmaktadır. Bilgisayar ortamında tedavinin baştan sona kadar nasıl bir ilerleme gösterdiğini ve sonuçta nasıl bir şekil alacağını görebilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi

Diş teli kullandığınız zaman diş ve diş etlerinin nasıl görüneceğini ve dişinizin üzerinde iken tedavi sürecinin nasıl yapılacağı hakkında fikir sahibi olunur. Diş telleri metal olmakla birlikte, kişinin isteğine göre şeffaf diş telleri de kullanılabilir.

Diş teli tedavisi ile gülümsemeniz, diş yapınız ve diş sağlığınız büyük ölçüde değişir. Çapraşık dişler sağlığınızı da etkilemektedir. Sağlıksız diş etleri tedavi edilmezse sağlam dişlerinizi de zamanla kaybedebilirsiniz.
Çapraşık dişler ağız fonksiyonlarınızı bozar, dişlerinizin ve çenelerin adapte olmamasına da neden olur. Erken tedavi ile bu tip problemleri ortadan kaldırarak gelecekte oluşabilecek çiğneme , konuşma gibi fonksiyonel bozukluklar ortadan kalkar.

Diş teli Fiyatları

Diş teli fiyatları belirlenirken; Total tedavi süresi, dişlerdeki çapraşıklığın miktarı, Kullanılan malzemenin türü ve kalitesi, Hasta yaşı, Tedaviyi yapacak olan Hekime göre faktörler baz alınmaktadır. 2018 Fiyat bilgisi için iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Diş teli tedavi Süresi

Ortalama bir sabit tedavi 1.5-2 sene sürer. Tedavi yöntemine ve hastaya göre faktörler süreyi uzatabilir. Tedavi süresi vakanın durumuna göre farklılık gösterir.
Hastanın  iskeletsel bozukluğunun olması halinde tedavi 2-2,5 sene sürebilir. Yetişkin kişilerde olan diş hareketleri çocuklara göre daha yavaş olur.

Diş teli çürüğe neden olur mu? : Kişinin ağız ve diş bakımıyla doğru orantılıdır. Bakterilerin, yiyeceklerin birikme yerleri ağız olduğu için tellerin çok iyi temizlenmesi gerekmektedir. Temizlemede gerekli hassasiyet gösterilmezse, besin artıklarının biriktiği yerlerde diş çürükleri oluşacaktır.  Diş tellerinin ağızda mekanik ve kimyasal olarak diş çürüklerine neden olmaz

Diş teli takanlar nelere dikkat etmeli?

Yapışkan özelliği olan besinler tellere yapıştığı için braketler kopabilir. Bu tip yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sert meyve ve yiyecek yenmemelidir. Tüketilecek besinler mümkün olduğu kadar küçük dilimler haline getirilerek yenmelidir. Bunun dışında asit içeren içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Diş Teli Çeşitleri

3 Shares
Share3
Tweet
+1
Pin
Share