Pazartesi - Cumartesi 09:00-23:00İletişim: 0212 507 5555GSM: 0533 741 4241info@meltemdis.com

Lingual Ortodonti

10 Temmuz 2018
lingual-ortodonti-tedavisi-1200x800.jpg

Lingual Ortodonti Tedavisi(Görünmeyen Diş Telleri)

Lingual ortodonti dişlerdeki çarpıklıkların ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi için uygulanan bir ortodonti tedavi çeşididir. Diş şekli ve beyazlığı belkide insanların sosyal ve profesyonel hayatlarında en çok önem verdikleri yerler. Geleneksel ortodontik tedavi yöntemleri özellikle çalışan ve sürekli sosyal bir ortam içinde bulunan insanlar için bir korku oluşturabiliyor. Dışarıdan diş telinin belli olması gibi estetik kaygılar taşıyan hastalarda lingual ortonti tedavisi uygulanmaktadır. Normal tel tedavisinde dişlerin ön yüzeylerine takılan aparey ve teller lingual ortondonti tedavisinde dişlerin arka tarafına uygulanır. Lingual bileşenler hastaların kaygılandığı estetik görüntüyü gidermenin yanı sıra dişin gösterdiği direnç ve uyguladığı çekim kuvveti nedeniyle oldukça avantaj taşımaktadır.

Bu tedavi yönteminin uygulanmasına muayene sonrasında ortodontist karar vermektedir. Çünkü lingual tedavi her hastanın ağız ve diş yapısı için uygun olmayabilir. Genellikle estetik kaygı taşıyan ve lingual ortodonti için başvuruda bulunan hastalar erişkin ve diş gelişimini tamamlamış bireyler olmaktadır. Bu yüzden diş eti ve ağız-çene cerrahi alanlarında uzmanlaşmış diş hekimlerinin de incelemede bulunmaları doğru olacaktır. Erişkin bireylerde tedaviye başlandıktan sonra ağız içerisindeki yumuşak dokuların kuvvete tepki verme süreleri 3 veya 4 ayı bulmaktadır. Burada bireyin kemik yoğunluğu, yaşı ve diş yapısı tedavi sürecini yakından etkiler. Lingual tedavi aşağıdaki durumlarda hekiminde uygun görmesi durumunda hastaya uygulanabilir.

-Alt ve üst çenede düzensiz diş yerleşimi görünen durumlarda,

-Dişlerin bir kısmının diğer çeneye göre öne doğru kayma yaptığı durumlarda,

-Alt çenenin üst çeneye göre önde kapanması durumunda,

-Üst çenenin alt çeneye göre çok önde olacak şekilde kapandığı durumlarda,

-Toplum içerisinde estetik kaygılar yaşayan kişilerde,

-Tel tedavisi yaptırdığının başkalarınca bilinmesini istemeyen hastalarda,

-Gece diş gıcırdatması alışkanlığı bulunan kişilerde,

-Darbe, çarpma gibi travmalara maruz kalmış ağız ve diş yapısının düzeltilmesinde

Ortodonti ve teknolojideki hızlı gelişmelere ek olarak ileri laboratuvar teknikleri de eklenince farklı yöntemler kullanarak dişlerin bilinen metotların dışında tedavi edilmesi oldukça yaygınlaştı. Dişlerin arka tarafına yapıştırılan lingual braketler uzman ortodontist tarafından yapılacak bir tedavi ile hastaya mükemmel sonuçlar vermektedir.

Lingual Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lingual ortodonti normal tedavilerden farklı bir eğitim ve klinik deneyim gerektirir. Buda hastanın sahip olduğu problemlerin uzman tarafından daha iyi tespit edilmesi ve uygulanacak teknikler açısından önem arz etmektedir. Öncelikle hastanın ilk yapılan muayenesinde ortodontik bozukluklar tespit edilir ve ağız yapısına göre özel tel tasarımı yapılır. Yetişkinlerce en çok tercih edilen bu yöntemde lingual braketler ise laboratuvar ortamında özel olarak üretilmektedir. Ortodontist özel yapım braketleri dişlerin arkasındaki eğime göre yapıştırmaktadır. En son işlem olarak ise dişlere çekim ve hareket kazandıracak diş teli takılır. Düzenli aralıklarla hasta uzman tarafından kontrol edilmekte ve dişlerin tedavi ile olan uyumu izlenerek tellerin kalınlığı değiştirilmektedir. Hastanın diş ve çene yapısındaki farklılıklara göre tedavi 1,5 – 2 yıl arası sürmektedir.

Lingual Ortodontinin Avantajları

Görünmez diş teli tedavisi olarak adlandırılan lingual ortodonti özellikle son yıllarda dış görünüşüne önem veren hastalar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle ileri ki yaşlarda tel tedavisinden yararlanmak isteyen ama işi ve çevresi gereği diş tellerinin görünmesini istemeyen bireyler bu tedavi yöntemini tercih etmektedir. Her hastanın ağız ve diş yapısı için özel olarak tasarlanan lingual tedavi aparatları ve teller görünüm kaygısı taşımadan hastanın tedavisine başlamaya izin verir. En büyük avantajı dışarıdan görünmemesi olan bu tedavinin diğer avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

-Braketler dişin ön yüzeyinde olmadığı için dişlerin gelişim süreci daha rahat bir şekilde gözlemlenir.

-Özellikle yetişkin hastalardaki estetik görünüme bağlı stres ve tedirginliği yok eder.

-Her yaştan hasta grubuna uygulanabilir.

-Hastalarda alerjik reaksiyon veya tepkiye yol açmazlar.

-Diş teli tedavisinden sonra aparatların çıkmasından kaynaklı renk tonları dişlerin ön yüzeyinde meydana gelmez.

-Çürük oluşma ihtimalinin diğer diş teli yöntemlerine nazaran daha az olması

 

Lingual Diş Teli Acı veya Ağrı Yapar mı?

Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi lingual ortodontide de ilk zamanlar dişler farklı bir kuvvetin etkisine girdiği ve yer değiştirmeye başladığı için bir ağrı mevcut olacaktır. Bu tedavinin doğasında olan bir gelişmedir. Dilin de braketlere alışmasının ardından ağız içerisinde herhangi bir problem ve acı yaşanmamaktadır. Uzman doktorunuzun sizlere verdiği tavsiyelere uyduğunuz taktirde diş tellerinize alışma evresini en kısa zamanda atlatacaksınız.

Lingual Tedavinin Dezavantajları Nelerdir?

Lingual tedavi işleyiş bakımından dişlerin ön yüzeyine takılan tellerden farklı yapıdadır. Dişlerin ön yüzeylerine daha fazla kuvvet uygulanabildiği için tedavi süreci kısalmakta ve lingual ortodonti tedavi süreci biraz daha uzamaktadır. Dilin braketlere çarpması dilde ufak çaplı tahrişlere neden olabiliyor fakat bu durumda genellikle 2 hafta içerisinde son bulmaktadır. Aynı zamanda dişlerin arka tarafında bulunan tel ve braketler hastanın tellere adaptasyonu esnasında konuşmada zorluk yaşatabilir. Buda alışma sürecisini tamamladıktan sonra ortadan kalkan geçici bir durumdur. Diş temizliği ve bakımı ise diğer uygulamalara göre daha zordur ve titiz yapılmalıdır. Dişlerin arka tarafında bulunan braket ve tellerin temizlenmesi normale göre daha fazla zaman almaktadır.

Lingual Ortodonti Fiyatları

Lingual ortodonti işlemi mevcut diş teli tedavisine göre daha pahalıdır. Hem uygulanışı hem de yapılış tekniği tedaviyi daha maliyetli kılmaktadır. Dişlerin arka yapısının özellikleri nedeniyle tüm bileşenler özel laboratuvarlarda üretilmek zorundadır. Buna tedavi süresi ve ağız-diş yapısı da eklenince tüm bu faktörler toplam maliyete yansımaktadır.

Bizimle nasıl iletişim kurmak istersin?

Özel Meltem Diş Poliklinikleri

Meltem Diş Poliklinikleri, 20 yılı aşkın süredir sağlık sektörünün öncülerinden olan Meltem Hastanesine bağlı ve diş hekimi kadrosu ile ağız, çene, diş problemleri üzerine sektörün aranılan ismi olmaya devam etmektedir.