İmplant Diş


Home » İmplant Diş » İmplant Diş

Diş İmplantı

Dental İmplant : çeşitli biyolojik uyumlu materyallerden yapılmış, eksik dişlerin yerine çiğneme, estetik ve fonksiyonu sağlamak için yapılacak protezlere destek olması amacı için çene kemiğinin içine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Kişinin fiziki yapısına uyumlu yapıdaki maddeden titanyumdan üretilmiş ve çene kemiğine cerrahi operasyonla yerleştirilen diş köküne denir.

Üzerine yerleştirilen yapay dişe, implant diş protezi denilir. Hemen diş çekiminin sonrasında uygulanabildiği gibi, çok eskiden çekilmiş diş boşluklarına da uygulanabilir.
Tedavi sonrası üzerine zirkon kaplı diş yerleştirildiği zaman normal diş görüntüsüne sahip bir dişiniz olur.

Dental İmplantların temizliği önemli midir?

Evet. Tedavinin başarılı olması için ağız bakımına özen göstermek hem uzun süre kullanılmasını hemde ağız hijyeni için büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

İmplant Fiyatları ve tüm sorularınız için 0212 507 55 55 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Diş implantların özellikleri ;

diş implantı örneği

Kaybedilen dişlerin tedavi yöntemleri içinde en tercih edilen ve başarılı olan tedavilerden biri olarak kabul edilen ve hastalarımıza tavsiye ettiğimiz bir diş tedavi çeşididir.

Diş kayıplarında;

gibi çeşitli nedenler de bu yöntem kalıcı bir çözüm olarak kabul edilir.

Diş tedavi yöntemleri içinde en sağlıklısı ve tercih edilmesi önerilen diş implantı tedavisinde başarısızlık oranı neredeyse yok denilecek kadar azdır ve bu oran % 2 civarında seyretmektedir.

İmplant Diş Tedavisi

İster tek diş ister çoklu diş eksikliklerinde, genel sağlık durumu iyi olan, kemik gelişimini tamamlamış herkes bu tedavi yapılabilmektedir.

Tedavinin başarılı olması için ve ağızda uzun süre kalabilmesi için çevresinde yeterli kemik hacmi olmalıdır. Yeterli kemik hacmi olmayan hastalarda değişik boy ve çaplarda üretilen dentaller kullanılmakta ve çeşitli ileri cerrahi teknikler kullanılarak, kemik tozu vb. destekleyici materyallerinden faydalanılarak tedavi gerçekleşmektedir.

Kemiğin tam kaynaması üst çenede 3-6 ay alt çenede 2-4 ay arası sürmektedir. Hastanın daimi protezi bu süre bittikten sonra uygulanabilir. Hasta sıklıkla bir iki hafta sonra geçici bir protez kullanabilir.

Tedavi sonrası ağız temizliği ve bakımı tedavinin ömrünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Operasyon yapılan çevrenin ve protezin temizliği günlük olarak titizlikle yapılmalıdır.

Diş Ektirme Tedavisi esnasında ağrı olur mu ?

Operasyonu muayenehane ortamında lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Tamamen ağrısız bir işlemdir. Hasta operasyon sonrası hekimin tavsiyelerine uyduğu takdirde çok fazla bir sıkıntı yaşamadan normal günlük hayatına devam edebilmektedir. Ancak takıldıktan sonraki günlerde ağrılar yaşamak oldukça yaygındır, Diş hekiminizin tavsiye ettiği ağrı kesici anti-enflamatuar ile bu ağrı kontrol edilebilir.

Tedavinin başarı olabilmesi için en temel unsur sağlıklı çene kemiği ve diş etidir.

Kemik erimesi durumunda öncelikle bu yönde tıbbi çözüme kavuşularak tedavi süreçlerine geçilmektedir. Bahsi geçen uygun sağlık şartları taşımayanlara işlem yapılamaz.

İmplant Diş Nasıl Yapılır ?

Başlıca iki tedavi yöntemi bulunmaktadır; Birincisi, implantı yerleştirdikten sonra 3-6 ay bekleyerek üzerine protez veya porselen kron yapılmaktadır
İkinci tedavi yönteminde ise kemik yapısı uygun olan hastalara hemen protez veya kronlar takılmaktadır.
Kemikler uygunsa orjinal dişler gibi sabit bir protez yapılmaktadır. Tekbir bir diş veya tüm çeneye uygulanabilmektedir. Bu tedavide en önemli olay yandaki sağlıklı dişlerin kesilmemesidir..

Hastanın kemik kaybı çok fazla ve hiç dişi yoksa, iki yada dört implantla takıp çıkarılan protezlere tutuculuk sağlanabilmektedir.
İmplantla protezin içindeki parça birbirine bağlanmaktadır. Takıp çıkarılabilen, ağızda oynama yapmayan protezler yapılarak hastaların rahat konuşma ve kendi dişleri gibi ısırarak yemek yeme imkanı sağlanmaktadır.

Diş implantları, çoğunlukla titanyum metaliyle yapılmaktadır. Bu metal türü kemik yapısı ile muhteşem bir uyum sağlayarak zamanla bütünleşmektedir. Kemik ile titanyumun bütünleşme sürecine ” osseointegrasyon ” adı verilir. Kemikde dış cerrahi müdehale ile yuvası yapılır ve buraya titanyum vida yerleştirilir daha sonra üzerine protez diş geçirilerek doğala yakın bir sonuç elde edilmiş olunur.

Şeklinde 3’e ayrılır. Yerleştirilen protezle tedavi süreci tamamlanır.

Tedavinin başarısında kullanılan marka kadar aşağıdaki dört hususda önemlidir.

  1. Dişhekiminin cerrahi beceri ve tecrübesi
  2. İmplantın üzerine yapılacak olan protez ve oklüzyon (dişlerin birbiri ile olan ilişkisi)
  3. Hastanın kemik kalitesi
  4. Tedavi sonrası ağız hijenine verilen önemdir.

Tüm şartlar oluştuğunda geriye doğru tercih için protez dişin yapılacağı ve implantın kökünü oluşturan ürünü seçmeye gelecektir.

Tedavi Sonrası

Tedavi genellikle iki üç ay kadar sürmektedir. Dişin iyileşme , yeniden faal ve fonksiyonel olarak kullanabilme süresi normal hastalarda cerrahi operasyonundan sonra ortalama 2 , 3 ay sürmektedir. Bu süreç zarfında titanyum veya diğer metallerden olan implant çene kemiğine adepte olarak tutunur ve protezi taşıyabilecek gücü kazanır.

İmplantın Ömrü ne kadardır ?

Eğer gerçek ve kaliteli malzeme ile üretildiyse sağlık sorunları olmadığı taktirde sınırsızdır . Aşağıda yer alan sağlık sorunları durumunda diş kaybı yaşanabilir.

Bunlar;

Bahsi geçtiği gibi tedavinin ömrü üretim malzemesinin kalitesine göre değişmektedir. Diş ömrü en yüksek olan metal titanyumdur. Genellikle ömür boyunca sorunsuzca kullanıldığı gözlemlenmiştir.

Malzemesi metaldir ve diş protezide porselen olduğu için dişte çürüme olmamaktadır. Kalitesiz malzeme kullanımında deformasyonlar görülmesine rağmen genel olarak şikayet oranı çok düşüktür. Kemik erimesi sağlık sorunlarından dolayı problemler gözlenebilmektedir.

Tedavi kaç yaşında yapılır ?

Tedavi için belirli bir yaş sınırı yoktur. Dikkat edilmesi gereken hastanın kemik gelişimi tamamlamış olması ve cerrahi süreçlerde genel sağlık durumunda problem olmamasıdır.

Diş ektirmenin Sağlığa Olumsuz Etkileri var mıdır?

Kök çene kemiğine ilk takıldığı zaman alışma evresinde doğal olarak ağrı yapabilir. Onun dışında bir yan etkisi yoktur. Metal olarak titanyum kullanılması gereklidir. Ama bazı durumlarda sahte olarak farklı madenlerden üretilenler ve merdivenaltı klinkler de takılan da yan etkileri olarak metal alerjisi olan hastalara alerji yapan metalden yapılmış kökten kaynaklanır. Bu yüzden hastane ortamında ve uzman doktorlar eşliğinde yapılması gereken bir operasyondur. Bahsi geçen durumların dışında zararlı değildir aksine çok sağlıklı ve faydalıdır.

Montajı sırasında siyanür kullanılmadığı takdirde ( Hastanelerde kullanılmaz merdiven altı kliniklerde kullanıldığı rapor edilmiştir. ) implant metali kendi kendine kanser yapmaz çünkü sadece sağlık bakanlığının onayladığı metaller kullanılmaktadır. Tedavi sonucu hastaların yorumları ise çoğu hastalar tarafından olumlu ve tavsiye niteliğindedir.

İmplant Koku yapar mı ?

Sigara içmenin dişin üzerinde dolaylı olarak olumsuz etkileri vardır sigara içmek genel ağız kokusuna sebep olabilir. Normal şartlarda hastanın doğal dişinin çürük olmadığı ve diş bakımı temizliğine dikkat ettiği sürece dişten dolayı koku olduğu gözlenmemiştir. Yani doğal süreçlerde hijyen kurallarına uyulduğunda ağız kokusu yapmamaktadır.

* Tek diş eksikliğinde implant

[Toplam:20    Ortalama:3.3/5]