Pazartesi - Cumartesi 09:00-23:00İletişim: 0212 507 5555GSM: 0533 741 4241info@meltemdis.com

Kısmi diş eksikliğinde implant

10 Temmuz 2018
kısmi-diş-implantı-1200x800.jpg

KISMİ DİŞ EKSİKLİĞİNDE İMPLANT UYGULAMASI

Protetik olarak ( diş protezleri açısından) kısmi dişsizlik vak’alarının sabit protezlerle tedavi edilmesi önerilir. Bunun için implantoloji protetik tedaviye yardımcıdır. Aslında implantın kendisi bir protez olmayıp, protezlere dayanak, destek olarak bir unsurdur.

Kısmi diş eksikliğinde geleneksel yöntemlerle hazırlanan köprü restorasyonlarında dişlerin kesilmesi gerekirken, implant uygulamalarında sağlam dişlerinizin kesilmesine ve zarar görmesine gerek yoktur.

Ağızda birden fazla diş eksikliği olduğunda, özellikle sonu dişsiz biten çenelerde dental implantlar üzerine yapılan sabit kuron kaplamalar hastaları takıp çıkartılan hareketli protezlerden kurtaran protez çeşitleridir.

Tedavi alternatifleri 1- Hareketli kancalı protez 2- Hareketli hassas tutuculu protezler 3- Kanatlı protezler 4- Dental implant protezler

Tek veya çift taraflı sonu dişsiz biten çeneler :

Birinci (6.diş) ve ikinci büyük azı (7.diş) dişlerini kaybeden hastalarda 3. büyük azıların (8.diş = 20’lik diş) köprü dayanağı olarak kullanılması 20’lik dişlerin köklerinin zayıf olması ve sıklıkla eğik konumda olmaları ileri dönük problem ihtimalini artırır.

Isırma kuvveti fazla olan hastalarda yine porselen köprülerde çatlamalar görülebilir. Bu iki dişin kaybında eğer yeterli kemik hacmi varsa iki implant üzerine sabit bir implant üstü porselen kuron yapılabilir.

Üçlü yada daha fazla diş boşluğu olan çeneler

Eğer üç diş boşluğu yanyana ise zaten bu mesafeyi köprü ile kapatmak risklidir. Üç diş boşluğuna iki implant üzerine yapılan üçlü porselen köprü, dişleri keserek yapılan köprü yerine tercih edilmelidir.

Üst  veya alt ön bölgede dişlerin olmadığı durumlar

Üst veya alt ön bölge kavisli yapısı sebebi ile oluşan kaldıraç kuvvetleri nedeni ile protezlere fazla yük biner. Ayrıca bu bölgeler çekim sonrası kemik erimesinin hızlı olduğu bölgelerdir. Arka bölgelere göre daha yüksek oranda kemik greftlemesine ihtiyaç gösterirler.

Kısmi diş eksikliklerinde her bir diş boşluğuna bir implant mı gerekir?

Eğer yeterli kemik hacmi yoksa, yani kemik ince ve kısa ise her bir bir diş boşluğuna bir implant düşünülebilir. Eğer yeterli kemik hacmi varsa 3 diş eksiliği olan bir yere iki implant üzeri üçlü köprü yapılabilir.

İnter oklüzal mesafe yani çeneler arası mesafe çok fazla veya çoz az ise implant sayısı artırılabilir.

Diş boşlukları eğer kavisli bir ark üzerinde ise kaldıraç etkisini kaldırmak için çoklu diş boşluklarında  ikiden fazla implant düşünülebilir.

Çenede karışık diş eksiklikleri varsa : Mesela I. büyük azı (6.diş) ve 1. küçük azı (4.diş) dişlerini kaybetmiş bir hastada sabit köprü protez yapabilmek için 7. 5. ve 3. cü dişleri keserek küçültmek gerekir. Bu ise iki diş boşluğunu doldurmak için 3 sağlam dişin kesilmesi (prepare edilemesi)

Kısa ark nedir?

Eğer hasta 1. büyük azılarının (6.diş) yanında 2. büyük azılarını (7. diş) da kaybetmiş ise, alt veya üst çenede karşılığı olan diş yok ise II. büyük azı dişlerini  dental implant olarak tamamlamaya gerek yoktur. Çünkü çiğnemenin %90 ‘ı 1. büyük azı dişleri ile yapılır. Eğer karşıt diş var ise II. büyük azılara da implant yapılabilir.

Bizimle nasıl iletişim kurmak istersin?

Özel Meltem Diş Poliklinikleri

Meltem Diş Poliklinikleri, 20 yılı aşkın süredir sağlık sektörünün öncülerinden olan Meltem Hastanesine bağlı ve diş hekimi kadrosu ile ağız, çene, diş problemleri üzerine sektörün aranılan ismi olmaya devam etmektedir.