Lingual Ortodonti


Home » Ortodonti » Lingual Ortodonti
Lingual Ortodonti
Ana Resim

Lingual Ortodonti Tedavisi

Lingual ortodonti; diş telinin iç tarafına yerleştirilerek yapılan tedavi yöntemidir.  Lingual ortodonti tedavisi dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmek için kullanılan braket ve tellerin dişlerin ön yüzeyleri yerine arka taraflarına uygulandığı ortodonti tedavisidir.

Lingual ortodonti tedavisi dışardan bakıldığında belli olmayan, görünmeyen diş telleri nedeniyle dış görünüşüne, estetik görünüme önem verenler tarafından rağbet edilen tedavi yöntemidir.

Lingual tel ve lingual braketler ile yetişkin kişiler için diş teli artık estetik açıdan bir problem olmaktan çıkmıştır.  Lingual ortodonti ile kişi, özgürce, rahatça gülümseyebilmektedir.  Lingual tedavisiyle sağlıklı ve bakımlı dişlere, güzel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.
Lingual ortodonti ile diş çarpıklıkları bulunan çeşitli nedenlerle tedavi görmeyen kişiler tedavi sürecini rahatlıkla geçirebilmektedirler. Lingual braketler her yaşa uygun uygun bir tedavi yöntemidir.

Eskiden normal tedavi için üretilmiş braketlerin iç kısmına uygulanmasıyla gerçekleştirilen Lingual Ortodonti, günümüzde kişiselleştirilmiş apareylerle daha mükemmel hale getirilmiştir.

Lingual yöntemi ile tüm ortodonti problemleri tedavi edilebilir mi?

Lingual tedavi, teknolojinin gelişmesiyle beraber, ilerleyen laboratuar teknikleri ile değişik braket yapıştırıcıların üretilmiştir. Bu braketlerlekKonusunda uzmanlaşmış yeterli bilgiye sahip ortodontistler tarafından yapılacak tedavi ile her çeşit vakayı tedavi etmek mümkündür.

Lingual tedavi sonrasında ne gibi problemler oluşur?

Braketlerin takılmasından sonra tükürük salgılanmasında bir artış meydana gelir. Ancak bu durum kısa bir süre ortadan kalkar. Braketlerden kaynaklanan dilde tahrişler meydana gelebilir. Bu problem ortalama 1 hafta sonra düzelmektedir. Bazı durumlarda kişi ağzını kapattığında alt dişler üst dön dişlere yerleştirilen braketlere değdiğinden dolayı yan bölgelerde bir açıklık meydana gelmektedir. Zamanla bu problemde kademeli olarak ortadan kalkmaktadır.

Lingual braketler konuşmayı etkiler mi?

Braket boyutlarının küçük olması nedeniyle herhangi bir konuşma problemi söz konusu değildir.  Tükürük seviyesinin normale dönmesi, dildeki tahrişlerin iyileşmesi, ağzın yan bölgelerinde meydana gelen açıklıkların kapanması sonucu ortalama 2- 4 hafta arasında hasta normale dönmektedir.

Lingual Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hekimler için uygulaması farklı olan bir teknik olduğundan uygulamayı yapacak olan ortodondistin tedavinin eğitimini alması gerekmektedir.
Tedavide, teknik olarak dişlerin iç taraflarının morfolojik yüzeylerinin farklı olmasından dolayı yüzeylere tutunabilmesi için plan yapılmaktadır. Ataşmanlar laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda hastanın dişine özel hazırlanan kalıplar hastanın ağzına blok halinde yapıştırılır.

Lingual ortodonti tedavisinde dışardan takılan teller ile aynıdır. Fakat braketler arası mesafe  daraldığı için daha esnek materyaller kullanılmaktadır. Hastanın daha az rahatsızlık hissi yaşaması açısından iki çeneye aynı anda braket uygulanmaz. Önce bir çeneye sonra da ikinci çeneye uygulanır.

Tedaviden sonra kişide rahatsızlık verici sıkıntılar yaşanabilir. Dilin dış yüzeyinin temasının engellenememesi sonucu bir alışma süreci gerekecektir. Ortalama alışma süresi 2 hafta gibi bir süreyi kapsamaktadır. Tam alışma sürecinin 1 ay sürdüğü gözlemlenmiştir.

Lingual ortodonti fiyatları

Lingual ortodonti fiyatları, Kişinin ağız durumuna ve kullanılan apareylere göre değişmektedir. Lingual ortodonti tedavisinin fiyatları ve merak ettiğiniz tüm konularda 0212 507 55 55 numaralı telefonu arayarak, Bizlere ulaşabilirsiniz.

Lingual Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

Tellerin takılmasından sonra 6-8 ay içerisinde diğer ortodonti yöntemine oranla tedavi sonuçlarının daha erken görülmesi en  önemli avantajdır. Braket kullanımına bağlı, dişin arkasında oluşabilecek çürüklerin ön yüzeye nazaran daha az oranda oluştuğunu görülmüştür. Maliyetinin Laboratuvar aşaması nedeniyle maliyetlerin yüksek oluşu tek dezavantajdır. İlerleyen zamanlarda maliyetlerin düşeceği ve daha fazla kişinin teadviden yararlanacağı düşünülmektedir.

 

Etiketler:
0 Shares
Share
Tweet
+1
Pin
Share