Pazartesi - Cumartesi 09:00-23:00İletişim: 0212 507 5555GSM: 0533 741 4241info@meltemdis.com

Şeffaf Diş Teli

9 Temmuz 2018
effaf-diş-teli-1200x800.jpg

Şeffaf Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisiyle dişlerdeki bozuklukları,çarpıklıkları düzeltmek mümkündür. Eskiden dişlerin üzerine yapıştırılan ve kare şeklinde olan, braket metallerle diş teli tedavisi yapılıyordu. Metal braketler dişleri istenilen seviyede düzeltiyor fakat estetik olarak kötü görünmesi nedeniyle dış görünümüne önem veren bir çok kişi tarafından bu tedavi yöntemi pek tercih edilmiyordu. Bunu önlemek amacıyla metal braketlerle aynı sonucu verecek ve estetik açıdan kullanımı zorlaştırmayacak şeffaf diş teli ile tedavi yöntemi tercih edilmeye başladı.

Görünmez Diş Teli Çeşitleri

Şeffaf diş teli denildiğinde akla ilk gelen şeffaf plaklardır. Kullanılan malzeme ve tedavi süreci bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Daha estetik olduğu için Metal diş tellerine göre daha fazla tercih edilen 3 çeşit görünmez diş teli vardır. Bunlar; • Lingual Ortodonti • Şeffaf plak • Şeffaf braket

Şeffaf Plak

En önemli özellikleri ve diğer tellere göre en büyük avantajı takılıp çıkarılabilir olmasıdır. Normal diş telleri kullanıldığında yenilen yiyecekler dişlerin arasına kaçar. Eğer temizlenmezse problemler oluşur. Yemek yeme esnasında ise plaklarınızı çıkartmak mümkündür. Diş tellerinin görünümünden rahatsız olan kişiler özel durumlarda,  plakları çıkartarak normal bir görünüme sahip olabilirler. Normal diş teli tedavilerinde ilk zamanlarda alışma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Alışma dönemlerinde bazı hastalarda diş telleri yanaklarda dudaklarda tahrişler yapabilir. Alışmak normal diş tellerine göre çok kolaydır.

Kullanım alanları sınırlı olduğu için bazı dezavantajları vardır, her problemi düzeltemez. Kullanılıp kullanılamayacağına diş hekimi karar vermelidir. Dişleri düzeltme hızı ve başarısı kişinin plakları takma süresine bağlıdır. İstenildiğinde takılıp çıkarılma özelliği olduğundan tedavide kişinin gayreti önemlidir. İstenilen başarının yakalanması için plakların günde en az 20 saat kullanılması gerekmektedir.

Şeffaf Plak Telinin Tedavide ki etkisi

Dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi, çarpıklıkların önlenmesi için dişlere hareket verecek kuvvetin olması lazım. Bu kuvvet sayesinde dişler düzelmeye başlar. Bu kuvveti normal diş telleri de uygular, şeffaf plaklarda uygular. Yani  tedavinin normal diş telinden hiçbir farkı yoktur.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl yapılır?

Önce hastadan fotoğraf istenilir. Daha sonra röntgen ile dişlerin ölçüsü alınır. Elde edilen veriler neticesinde tedavi planı yapılır. Alınan ölçüler ile plakların hazırlanmasına başlanılır.Ölçüler bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar ile dişler biraz düzeltilerek yeni bir ölçü elde edilir. Elde edilen yeni veriler üzerine birinci plak basılır. Daha sonra dişler biraz daha düzeltilip yeni ölçü elde edilir ve bir plak daha yapılır. Dişler tamamen düzelene kadar bu işlem devam eder. Dişlerin bozukluğuna göre 10-20 arasında şeffaf plak yapılır. Plaklar yemek haricinde takılmalıdır. Ortalama 2 haftada bir yeni plak takılarak tedavi devam eder. Plakların değişeceği zamana Diş doktoru doktorunuz karar vermelidir. Tedavinin ne kadar süreceği dişlerdeki bozukluğa göre değişmektedir. Plakların gün içerisinde ne kadar takılı kaldığına göre de tedavi süresi değişmektedir.

Şeffaf Braket

Dişlere takılan braketler metal değil şeffaftır. Metal diş tellerine göre daha az belli olur. Şeffaf diş telleri arasında en çok tercih edilen tedavi yöntemdir. Sert plastik braketler, seramik braketler, safir braketlerdir olarak 3 çeşit braket vardır.

Sert plastik braketler genellikle Çin malıdır ve diğerlerine göre en ucuzudur. Esnek olması bakımından diş hareketlerinin tam anlamıyla yapılmasına engel olur. Ucuza diş teli tedavisi yapan yerlerde maliyetleri düşürmek için kullanılır.

Seramik braketler ve safir braketler birbirlerine yakın özellikte olup istenilen sonucu etkili bir biçimde verirler.

Seramik veya safir braketler diş yüzeyine metal braketler kadar iyi yapışmamaktadır. Dolayısıyla metal braketlere göre  eğer dikkatli kullanılmazsa daha kolay kırılırlar

Ağız hijyenine, bakımına özen göstermeyen kişilerde şeffaf diş teli tedavisi süreyi uzatacağı için şeffaf braketlerin kullanımı tavsiye edilmez.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları

Şeffaf Diş Teli fiyatlarıgörünmez diş teli ücretleri, ödeme kolaylıkları ve merak ettiğiniz tüm konularda 0212 507 55 55 numaralı telefonu arayarak, Bizlere ulaşabilirsiniz.

Bizimle nasıl iletişim kurmak istersin?

Özel Meltem Diş Poliklinikleri

Meltem Diş Poliklinikleri, 20 yılı aşkın süredir sağlık sektörünün öncülerinden olan Meltem Hastanesine bağlı ve uzman diş kadrosu ile ağız, çene, diş problemleri üzerine sektörün aranılan ismi olmaya devam etmektedir.